Ana içeriğe atla

Mesud Barzani: Rojava’nın demografisinin değiştirilmesinden endişeliyiz

Mesud Barzani: Rojava’nın demografisinin değiştirilmesinden endişeliyiz
Kürt lider Mesud Barzani, Rojava’da demografik yapıyı değiştirmeye yönelik çabalara karşı endişeli olduklarını söyledi.
posted onDecember 3, 2019
noyorum

Kürdistan Bölge Yönetimi eski Başkanı ve Kürdistan Demokrat Parti Genel Başkanı Mesud Barzani, Batı Kürdistan’da (Rojava) demografik yapıyı değiştirmeye yönelik çabalara karşı endişeli olduklarını söyledi.

Kürt lider Mesud Barzani, Kürdistan Bölge Yönetimi’nin başkenti Erbil’in Selahaddin ilçesinde Suud Mela başkanlığındaki Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) heyeti ile bir araya geldi.

Mesud Barzani’nin Basın Ofisi’nden görüşmeyle ilgili yapılan açıklamada, ENKS heyeti ile yapılan görüşmede Suriye’deki siyasi gelişmeler ile komşu ve uluslararası güçlerin Suriye’deki rolünün ele alındığı belirtildi.

Görüşmede, Rojava’da demografiyi değiştirmeye yönelik çabalara karşı endişelerini dile getiren taraflar, silahlı grupların Kürt halkına yönelik işkence ve göç ettirme politikalarına tepki gösterdi.

Açıklamada Kürt lider Mesud Barzani’nin, Rojava ve Suriye’nin geleceği, Rojava’daki Kürt tarafların karşılaşacağı sorunlar ve Kürtlerin siyasi haklarının güvence altına alınması gibi konularda ENKS heyetine önerilerde bulunduğu aktarıldı.

ENKS heyeti dün de Kürdistan Bölge Yönetimi Başkanı Neçirvan Barzani tarafından kabul edilmişti.

Görüşmede Neçirvan Barzani, Rojava’daki Kürt siyasi tarafları arasında birlik, beraberlik ve güvenin tesis edilmesi ve artırılması gerektiğine vurgu yapmıştı.