Ana içeriğe atla

Mesud Barzani: Irak’taki gelişmeleri önemle takip ediyoruz

Mesud Barzani: Irak’taki gelişmeleri önemle takip ediyoruz
Kürt lider Mesud Barzani, Irak’ta devam eden protesto gösterilerinde uygulanan şiddet, anayasa değişikliği tartışmaları ve Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi’nin istifasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Barzani, “Irak’taki gelişmeleri önemle takip ediyoruz. Krizin çözülmesine yönelik atılan her adımı da destekliyoruz” dedi.
posted onNovember 30, 2019
noyorum

Kürdistan Bölge Yönetimi eski Başkanı ve Kürdistan Demokrat Parti (PDK) Genel Başkanı Mesud Barzani, Irak’ta yaşanan protesto gösterileri, protestoculara karşı uygulanan şiddet, anayasa değişikliği tartışmaları ve Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi’nin istifasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Barzani, “Irak’taki gelişmeleri önemle takip ediyoruz. Krizin çözülmesine yönelik atılan her adımı da destekliyoruz” dedi.

Yaptığı yazılı açıklamada, Irak’ta devam eden anayasa değişikliği tartışmalarıyla ilgili; değişikliklerde bütün etnik grupların haklarının göz önünde bulundurulması gerektiğini vurgulayarak bu değişikliklerin aynı zamanda anayasaya uygun bir çerçevede olması gerektiğine dikkat çekti.

“Değişim, anayasaya uygun olmalı”

Hakkı yenmiş vatandaşların isteklerinin karşılanması gerektiğini de vurgulayan Mesud Barzani, mesajında şunları söyledi:

“Son zamanlarda yaşanan gelişmeleri önemle takip ediyoruz. Krizin çözülmesi, yıkım ve kargaşanın önüne geçilmesi, karanlık diktatörlük dönemine yeniden dönüşün önüne geçilmesi için atılan her adımı destekliyoruz. Ortaya çıkacak değişimle birlikte diğer bütün etnik grupların hakları göz ardı edilmemelidir. Değişimin anayasa mekanizmasıyla olması gereklidir. Bununla birlikte hedeflenen amaç emniyet ve istikrarın sağlanması, yasaların üstün olması ve hakkı yenmiş vatandaşların isteklerinin yerine getirilmesi olmalıdır.

Bu vesileyle buradan, devam eden şiddeti ve masum insanların öldürülmesini kınıyor, şehit yakınlarına başsağlığı, aralılara da acil şifalar diliyoruz.”

Irak’taki Şiilerin en büyük dini mercii olan Ali Sistani, dün Cuma namazı ardından okunan mesajında Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi’yi istifaya çağırmış, ardından Adil Abdulmehdi istifa dilekçesini Irak Parlamentosuna sunmuştu.