Ana içeriğe atla

Mesud Barzani: Rojava halkı için elimizden gelen her şeyi yapacağız

Mesud Barzani: Rojava halkı için elimizden gelen her şeyi yapacağız
PDK Genel Başkanı Mesud Barzani, Türk devletinin Rojava’ya yönelik işgal tehdidiyle ilgili yaptığı açıklamada Rojava halkının daha fazla felakete maruz kalmaması için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını söyledi.
posted onOctober 8, 2019
noyorum

Kürdistan Demokrat Parti (PDK) Genel Başkanı ve Kürdistan Bölge Yönetimi (RHK) eski Başkanı Mesud Barzani, Türk devletinin Batı Kürdistan’a (Rojava) yönelik işgal tehdidiyle ilgili yaptığı açıklamada Rojava halkının daha fazla felakete maruz kalmaması için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını söyledi.

Twitter hesabından açıklama yapan Barzani, Rojava’daki son gelişmelerden çok endişeli olduklarını, yaşananlarla ilgili farklı kanallarla iletişim halinde olduklarını belirtti.

Mesud Barzani mesajının devamında, “Rojava halkının daha fazla felakete maruz kalmaması için elimizden gelen her şeyi yapacağız” dedi.

Trump, Türk devletini tehdit etti

Dün, Türkiye’nin olası operasyonunun konuşulduğu saatlerde ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından Suriye’deki askerlerini çekeceklerini açıklamış, daha sonra ABD’li yetkililerinden gelen açıklamalarda bazı dar alanlardan asker çekme işleminin gerçekleştiğini bildirmişti.

Donald Trump akşam saatlerinde attığı mesajlarda ise Türk devletini, sınırı aşması durumunda ekonomisini yok edeceği tehdidiyle uyarmıştı.

Trump’ın açıklamasının ardından Türkiye operasyon hazırlıklarını hızlandırırken, Demokratik Suriye Güçleri (HSD), yaşanabilecek her saldırıya karşı koyacakları mesajı verdi.

Operasyona ABD’deki bazı çevrelerin yanı sıra Fransa, Almanya, Avrupa Birliği ve diğer birçok ülke karşı çıktı.