Ana içeriğe atla

Avustralya Parlamentosu’na ‘Bağımsız Kürdistan’a destek önergesi

Avustralya Parlamentosu’na ‘Bağımsız Kürdistan’a destek önergesi
Avustralyalı siyasetçi Andrew Wilkie Avustralya Parlamentosuna, ülkesinin Kürt halkının kendi kaderini tayin hakkı çerçevesinde kurulacak Bağımsız Kürdistan’a destek vermesini öngören önerge sundu.
posted onDecember 3, 2020
noyorum

Avustralyalı siyasetçi Andrew Wilkie, ülkesinin Bağımsız Kürdistan’a destek vermesini öngören bir önergeyi Avustralya Parlamentosuna sundu.

Avusturalya Parlamentosu’nda Tasmanya eyaletini temsil eden Andrew Wilkie, parlamentoya sunduğu önergede Kürdistan halkının ekonomik ve toplumsal kalkınması için bağımsız bir Kürdistan’ın kurulmasına destek verilmesi talebinde bulundu.

Wilkie konuşmasında, “Bu önergede Avustralya hükümetinden, Kürdistan halkının kendi kaderini tayin etmesi ve bağımsız bir Kürdistan’ın kurulması için destek vermesini istiyorum. Kürdistan’ın bağımsızlığını elde etmesi, Kürdistan halkının ekonomik ve toplumsal geleceği ile Kürt ulusal kimliğinin korunmasına büyük etki edecektir. Yüzyılı aşkın bir süredir bağımsızlık çabalarına soykırımla yanıt veriliyor ve bağımsızlık girişimleri ortadan kaldırılıyor” dedi.

Kürtlerin devlet kurma hakkına destek verilmesini isteyen Wilkie, “Birinci Dünya Savaşı sonrası büyük güçler söz vermişti ki bu da uluslararası hukukla bağdaşıyor. Çünkü uluslararası sistemin temel prensiplerinden biri de kimsenin müdahalesi olmadan kendi kendini yönetme ve kendi kaderini tayin etmedir” ifadelerini kullandı.

Kürt dostu olarak bilinen Andrew Wilkie, 2018’de Türk devletinin güdümündeki cihatçı haydut çetelerle Batı Kürdistan’ın Afrin kentine yönelik başlattığı işgal saldırıları sürecinde Avustralya hükümetine Türk devletinin işgal saldırılarını kınaması ve protesto için Türkiye Büyükelçisini geri çekmesi çağrısında bulunan 10 Avustralyalı siyasetçiden biriydi.