رفتن به محتوای اصلی

حرف‌های تکان دهنده یکی از رزمندگان نجات در استان آذربایجان غربی

هیچ یک از کمک‌های بین‌المللی و خیرین داخلی میان جامعه پزشکی شهرستان‌ها توزیع نشده است
هیچ یک از کمک‌های بین‌المللی و خیرین داخلی میان جامعه پزشکی شهرستان‌ها توزیع نشده است
posted onMarch 26, 2020
noدیدگاه

یکی از رزمندگان نجات در استان آذربایجان غربی مشاهدات عینی خود را بیان کرده که سندی دیگری از دروغگویی و جنایت‌ جمهوری اسلامی است.

این رزمنده نجات که پرستاری در یکی از بیمارستان‌های استان آذربایجان غربی است، در گفتگو به آواتودی اعلام کرد: بیش از یک ماه است که در خط مقدم مبارزه با کرونا قرار داریم و در این مدت نه ماسک N95 در اختیار ما قرار داده‌اند و نه لباس‌‌های محافظتی مناسب. تنها در هر شیفت کاری یک ماسک ساده به هر پرستار تحویل می‌دهند که پس از دو ساعت به دلیل رطوبت دهان خاصیت خود را از دست داده و همین رطوبت موجب جذب بیشتر ویروس‌ها و باکتری‌ها می‌شود.

وی که نامش به دلیل مسائل امنیتی محفوظ است،‌ می‌گوید: هر چند روز یک بار نیز به جای گان (لباس حفاظتی بهداشتی)، یک دست لباس مخصوص عمل‌های سزارین در میان پرستاران توزیع می‌شود و هر بار که از مدیران تقاضای تجهیزات بهداشتی محافظتی برای پزشکان و پرستاران و به طور کلی کادر درمانی می‌کنیم، می‌گویند هیچ کمکی به ما نشده است.

این پرستار متذکر شد: این در حالی است که رسانه‌های شهر ما اعلام کرده‌اند که حداقل 10 فرد خیر بیش از 2500 لباس مخصوص محافظتی بهداشتی، تعداد قابل توجهی ماسک N95 و سایر تجهیزات را به بیمارستان شهر کمک کرده‌اند، اما هیچ یک از این اقلام در اختیار کادر درمانی و پزشکان بیمارستان قرار نگرفته است.

وی ادامه داد: زمانی که در این زمینه تحقیق کردیم، متوجه شدیم کمک‌های افراد خیر به شبکه بهداشت شهر تحویل داده شده و این کمک‌ها از سوی حراست شبکه بهداشت که همگی از اعضای سپاه هستند مصادره گردیده و تنها خودشان که هیچ تماسی با بیمار ندارند، از این تجهیزات استفاده می‌کنند!

وی با اشاره به کمک‌های چند میلیون دلاری کشورهای دیگر به جمهوری اسلامی و همچنین انتقال ده‌ها تن کالا و تجهیزات بهداشتی و پزشکی به ایران می‌گوید: از این میزان کمک‌ها، تاکنون حتی یک قلم در استان آذربایجان غربی توزیع نشده و معلوم نیست چه اتفاقی برای آن افتاده است. گفته می‌شود که بخشی از این کمک‌ها به چند بیمارستان خاص در تهران اختصاص یافته و مابقی در بازار آزاد فروخته شده است!

این پرستار افزود: برخی از خیاط‌های شهر ما که از وضعیت تلخ پرستاران و کادر پزشکی و درمانی مطلع شدند، اقدام به دوخت ماسک‌های پارچه‌ای کردند. اگر چه این ماسک‌ها به طور کامل بهداشتی نیست، ما قدردان آنها هستیم.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار آواتودی مبنی بر اینکه جمهوری اسلامی به طور قطع به فکر رفاه مردم نیست، آیا جامعه پزشکی استان آذربایجان غربی همچنان منتظر کمک‌های دولتی هستند؟ گفت: وقتی متوجه شدیم آنها به ما کمک نمی‌کنند، تعدادی از پرستاران و پزشکان و کادر درمانی در شهر ما، اقدام به تشکیل یک گروه کرده و تلاش کردیم با هزینه شخصی، مایحتاج مورد نیاز از جمله ماسک و گان را تهیه کنیم.

وی ادامه داد:‌ جالب اینجا است که حراست بیمارستان و حراست شبکه بهداشت ما را تهدید کردند که حق این کار را ندارید و باید از تجهیزات بیمارستان استفاده کنید. هر چه می‌گوییم که در بیمارستان تجهیزاتی وجود ندارد، به حرف ما گوش نمی‌دهند.

وی با اشاره به وضعیت سخت معیشتی پرستاران نیز گفت: 12 ماه است که اضافه کار و سایر معوقات ما پرداخت نشده است. در شب عید حتی برای خرید ماسک و دستکش و گان که وظیفه دولت است، پول نداشتیم. بعد می‌گویند رهبر و رییس جمهور از ما تقدیر کرده‌اند. ما تقدیر نمی‌خواهیم. اضافه‌کار و معوقات را هم نمی‌خواهیم، فقط به ما ماسک و گان و دستکش بدهید تا بتوانیم هموطنان خود را نجات دهیم.