رفتن به محتوای اصلی

Ünlü Kürt sanatçı Seid Yusif hayatını kaybetti

Ünlü Kürt sanatçı Seid Yusif hayatını kaybetti
Rojavalı ünlü Kürt sanatçısı Seid Yusif, hayatını kaybetti. Seid Yusif, yakalandığı göğüs kanseri hastalığı yüzünden İstanbul’da tedavi oluyordu.
posted onFebruary 26, 2020
noدیدگاه

Sesi ve sazıyla 50 yılı aşkın süredir Kürt müziğini dünyaya duyuran Batı Kürdistanlı (Rojava) ünlü Kürt Sanatçı Seid Yusif, yakalandığı göğüs kanseri nedeniyle hayatını kaybetti.

‘Oy felek’, ‘Ez nikarim rabim’ ve ‘Nêrgiz’ gibi ardında Kürt müzik arşivi için sayısız eser bırakan ünlü sanatçının ölüm haberi Kürt müzik camiası ve sevenlerini yasa boğdu.

Arap dünyasında ve özellikle Suriye ve Mısır’da da oldukça tanınan Rojavalı ünlü Kürt Sanatçı Seid Yusuf’un ailesi, sanatçının İstanbul’da hastanede yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Seid Yusif, yakalandığı göğüs kanseri hastalığı yüzünden İstanbul’da Zeytinburnu’ndaki Özel Avrasya Hastanesi’nde tedavi oluyordu.

Cenazesi Qamişlo’ya götürülecek

Seid Yusif

 

Yusif’ın uzun zamandır yakalandığı göğüs kanseri hastalığından dolayı İstanbul’da tedavi gördüğünü belirten ailesi, Kürt sanatçının cenazesinin Rojava’ya götürülüp burada toprağa verileceğini belirtti.

Seid Yusif’ın damadı Esad Daş, Yusif’ın cenazesinin Qamişlo’ya götürüleceğini vurgularken, ailenin imkânlarının bulunmadığını söyledi. 

Kayınpederinin çok sevdiği Qamişlo’da defnedilmesi gerektiğini ifade eden Daş, cenazenin yurt dışına çıkartılması için gerekli izin ve imkanların sağlanması çağrısında bulundu.

Seid Yusif’ın hayatı

1947 yılında Rojava’nın Qamişlo kentinde hayata gözlerini açan ve ‘Mîrê tembûrê’ (Tamburun şahı) olarak nam salan ünlü Kürt Sanatçı Seid Yusif, 50 yılı aşkın bir süredir hem sazıyla hem de sözüyle Kürt müziğini dünyaya tanıttı. Seid Yusif’ın şarkı ve besteleriyle pek çok Kürt sanatçı ünlendi.

Şivan Perwer, Rojin, Aynur Doğan başta olmak üzere pek çok Kuzey Kürdistanlı (Bakur) Kürt sanatçı onun şarkı ve türküleriyle gönüllerde taht kurdu. 

Seid Yusif

 

Bağımsız Kürdistan ülküsü

Ünlü Kürt Sanatçı Seid Yusif, bağımsız Kürdistan ülküsü savunuculuğu ile de tanınıyordu. Yusuf, 2017 yılında Rûdaw'a verdiği bir röportajda, “Ölmeden önce bağımsız Kürdistan’ı görmek isiyorum” demişti.