رفتن به محتوای اصلی

گزارش ویژه: هدیه ۲ میلیون دلاری به دختر اردوغان!

گزارش ویژه: هدیه ۲ میلیون دلاری به دختر اردوغان!
posted onJuly 15, 2020
noدیدگاه

اختصاصی آواتودی!

یک منبع در نخست وزیری ترکیه که نخواست نامش فاش شود به آواتودی گفته است که در دسامبر ۲۰۱۲ میلادی «امینه اردوغان» همسر رییس جمهور کنونی ترکیه که در آن زمان نخست وزیر بود، از «سامر حلیمه» تاجر لبنانی الماس در لندن گردنبند الماس اصل را به قیمت ۲ میلیون دلار خریداری کرده و در روز اول ژانویه ۲۰۱۳ در مراسم جشن تولد دختر بزرگش اسرا به او هدیه داده است.

به گفته منبع آواتودی، داستان خرید گردنبند الماس ۲ میلیون دلاری امینه اردوغان برای جشن تولد دختر بزرگش در آن زمان به گوش برخی اعضای حزب عدالت و توسعه رسید ولی سپس با توصیه رجب طیب اردوغان سرپوش نهاده شد. این در حالی است که در سال ۲۰۱۸ روزنامه GERCEK GUNDEM مدعی شد که رئیس جمهوری ترکیه تنها ۱۰ میلیون لیره ترکیه ثروت دارد که معادل کمتر از یک و نیم میلیون دلار است.

این نخستین باری نیست که اردوغان درباره ثروت و دارایی خود و خانواده اش به رسانه‌ها دروغ می گوید. دو سال پیش در ۲۰۱۸ برخی هواداران حزب جمهوری مردم CHP اسنادی را منتشر کردند که نشان می‌داد «بلال اردوغان» پسر رئیس جمهور ترکیه یک کشتی تجاری را به بهای ۱۸ میلیون دلار خریداری کرده است. البته این تنها رسوایی مالی خانواده اردوغان نبود. در ۱۷ دسامبر ۲۰۱۳ «جلال کارا» دادستان دادگاه جمهوری ترکیه حکم بازداشت بلال اردوغان پسر رجب طیب اردوغان را به اتهام دریافت رشوه کلان از یک تاجر ایرانی به نام «رضا ضراب» صادر کرد که با نفوذ پدرش یعنی نخست وزیر حکم معلق شد. ولی در ۱۹ مارس ۲۰۱۶ رضا ضراب تاجر ایرانی در آمریکا به اتهام پولشویی دستگیر شد و بار دیگر اسم پسر اردوغان اینبار در آمریکا به عنوان یک مفسد اقتصادی مطرح شد. ولی اردوغان در پاسخ مدعی شد که این توطئه ای از طرف «فتح الله گولن» روحانی مخالف او بوده که مقیم آمریکاست.

 رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در سال ۲۰۰۲ با شعار مبارزه با فساد در انتخابات پیروز شد، ولی به گفته کارشناسان ترکیه اکنون پس از ۱۸ سال خود او و خانواده‌اش جزو فاسدترین خانواده های سیاسی ترکیه محسوب می شود.

 خرید مخفیانه گردنبند الماس ۲ میلیون دلاری برای هدیه روز تولد اسرا اردوغان، پرونده رسوایی مالی خانواده اردوغان را سنگین‌تر می‌کند. «سامر حلیمه» تاجر لبنانی الماس فروشنده این گردنبند گرانبها حاضر نشده در این رابطه با همکاران آواتودی گفتگو کند!