رفتن به محتوای اصلی

اختلاس ۶۰ میلیون دلاری در پالایشگاه نفت لاوان

اختلاس ۶۰ میلیون دلاری در پالایشگاه نفت لاوان
posted onJanuary 5, 2022
noدیدگاه

در سکوت سران و مسئولان فاسد جمهوری اسلامی، شاهد اختلاسی بزرگ در پالایشگاه نفت لاوان هستیم.

به گزارش آواتودی، با خصولتی شدن شرکت پالایش نفت لاوان و در اختیار قرار گرفتن این شرکت از سوی سازمان تامین اجتماعی، برخی از چهره‌های بازنشسته امنیتی که در شرکت‌های زیرمجموعه سازمان تامین اجتماعی از جمله شستا مسئولیت‌هایی داشتند، شرکت نفت لاوان را تبدیل به حیاط خلوت خود کرده و مجموعه‌ای از تخلفات در این پالایشگاه را رقم زدند.

 این باند فاسد امنیتی متشکل از عبدالهادی مطلق، محمدعلی اخباری و عبدالکریم ترابی، در ابتدای سال ۹۷ طی قراردادی با یک شرکت کارگزاری واسط، محموله نفتای سنگین با حجم ۱۵۰ هزار تن و  نفت مایع به میزان ۵ هزار و  ۱۰۰ تن را به دبی ارسال می‌کند.

بر اساس قانون، دولت به پالایشگاه‌ها اجازه داده است که اگر به طور مستقیم محموله‌ای را به فروش رساندند، پول حاصل از فروش را با نرخ ارز سنا محاسبه کرده و مبلغ ریالی آن را پس از تسویه، به طور مستقیم به خزانه واریز کنند.

بر اساس اسنادی که در اختیار آواتودی قرار دارد، این موضوع نیز در قرارداد صادراتی این پالایشگاه نیز آمده است.

در بند ۲ این قرارداد مشخصاً گفته شده است که پس از انتقال محموله‌ها (که ارزش آن حدود ۶۰ میلیون دلار است) پول حاصل از فروش باید با نرخ سنا تسویه و مبلغ ریالی آن به خزانه واریز گردد.

اما آنچه که رخ می‌دهد، خلاف این مصوبه قانونی و بند موجود در قرارداد است. به طوری که بعد از ارسال محموله‌ها به دبی، مبالغ به حساب یک صرافی خصوصی واریز و پس از مدتی معادل ریالی آن با نرخ تسعیر ۴۲۰۰ تومانی تسویه و به حساب خزانه واریز می‌شود. 

اما نکته قابل توجه این است که حتی مسئولان وقت وزارت نفت و نهادهای نظارتی بعد از اطلاع  نیز به این موضوع ورود نکرده‌اند.

رقم ریالی این اختلاس در سال ۹۷ بیش از ۶۰۰ میلیارد تومان بوده که ارزش آن در امروز حدود یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان می‌شود.

اختلاس ۶۰ میلیون دلاری در پالایشگاه نفت لاوان

اختلاس ۶۰ میلیون دلاری در پالایشگاه نفت لاوان

اختلاس ۶۰ میلیون دلاری در پالایشگاه نفت لاوان