رفتن به محتوای اصلی

Koalisyon: Türkiye’nin DSG’ye müdahalesine izin vermeyeceğiz

Koalisyon: Türkiye’nin DSG’ye müdahalesine izin vermeyeceğiz
Koalisyon yetkilisi General Pont, DAİŞ’in bitirilmesindeki emeğinden dolayı DSG’ye teşekkür ederek desteklerinin devam edeceğini söyledi. Pont, Türkiye’nin bölgeye yönelik müdahalelerine izin vermeyeceklerini belirtti. Mazlum Kobani ise sınır hattında YPG yerine askeri meclis güçlerinin konuşlanacağını  söyledi.
posted onAugust 24, 2019
noدیدگاه

DAİŞ’e karşı uluslar arası koalisyon Birleşik Ortak Görev Gücü Komutanlığı Yardımcı Yetkilisi General Nicholas Pont, DAİŞ’in bitirilmesindeki emeğinden dolayı Demokratik Suriye Güçleri'ne (DSG) teşekkür ederek DSG’ye desteklerinin devam edeceğini söyledi.

Haseke’de bu sabah başlayan DSG bileşenlerinin yıllık toplantısında konuşan Pont, Türkiye’nin bölgeye yönelik müdahalelerine izin vermeyeceklerini belirtti.

Konuşmasına DSG şehitlerini anarak başlayan Pont, DAİŞ'lilerin büyük bir oranda bitirilmesi için gösterdiği emekten dolayı DSG’ye teşekkür etti.

Pont, Uluslararası Koalisyon’un DSG’ye desteğinin devam edeceğini, DSG güçlerine sürekli eğitim desteği vereceklerini belirtti.

“Türkiye’nin DSG üzerinde hiçbir tehdidi olmayacaktır”

Pont konuşmasının devamında şunları dile getirdi:

“Uluslararası Koalisyon, sınır güvenliği konusunda Türkiye’yle anlaşma yaptı. Bugünden itibaren Türkiye’nin Demokratik Suriye Güçleri üzerinde hiçbir tehdidi olmayacaktır.”

Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik herhangi bir müdahalesi olmayacağını belirten Pont, bu müdahaleleri kabul etmediklerini belirtti.

DSG Genel Komutanı Mazlum Kobani ise toplantının açılış konuşmasında yaptığı açıklamada, tüm Suriye’de güvenlik ve istikrarın sağlanması amacıyla askeri operasyonların esaslarını, eksiklik ve yetersizliklerini değerlendireceklerini ifade etti.

Kürtlerin meşru haklarının tanınması çağrısı

Suriye hükümetine Demokratik Özerk Yönetim’in statüsünün tanınması ve Kürtlerin meşru haklarının tanınması temelinde bir siyasi çözüm için çağrıda bulunan Kobani, şöyle konuştu:

Bu toplantı, özgür ve birlik içindeki bir Suriye’nin garantisi olacak askeri bir gücün oluşturulmasının temeli olacak. Bugün geleceğimize yönelik tehditlerle karşı karşıyayız. Ülkemizi yıkıma uğratmakta ısrarcı olan DAİŞ'e karşı mücadelede yeni aşamanın daha zorlu ve zahmetli olduğunu belirtiyoruz. Bölgede DAİŞ hücre yapılanmaları bulunuyor ve sivil yerleşim alanlarında bulunuyorlar. Bu nedenle toplanmamızın ana gündemi DAİŞ'e karşı mücadeledir.

Askeri meclisler 5 kilometre derinlikte konuşlanacak

DSG komutanlarından Hesen Qamişlo da toplantıda yaptığı konuşmada, bugünden itibaren sınır hattında Kürt Halk Savunma Birlikleri’nin (YPG) yerine kentlerin askeri meclislerinin konuşlanacağını söyledi.

Kuzeydoğu Suriye sınırının tamamında güvenliği sağlamak istediklerini dile getiren Qamişlo, “Kurulan askeri meclisler, bugünden itibaren YPG’nin yerine sınır hattına konuşlanacak. Şimdi Girê Spî ve Serêkaniyê’de 5 kilometre derinlikteki alanda kentlerin askeri meclisleri devreye girecek. Türkiye'nin askeri operasyon gerçekleştirmemesi için bütün sınırlarımızın sınır güvenliği kapsamına alınması için çabalıyoruz” diye konuştu.