Ana içeriğe atla

Tahran itiraf etti: 300 kg değil 24 ton uranyum zenginleştirdik

Tahran itiraf etti: 300 kg değil 24 ton uranyum zenginleştirdik
İran rejimi Meclis Bağımsızlar Fraksiyonu Toplantısına katılan rejimin Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, 2015’ta imzalanan nükleer anlaşmada İran rejimi için konulan 300 kilogramlık limitin kat be kat üzerinde, 24 tonluk uranyumu zenginleştirildiğini itiraf etti.
posted onJuly 29, 2019
noyorum

İran İslam Cumhuriyeti Meclis Bağımsızlar Fraksiyonu Toplantısına katılan rejimin Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, 2015’ta imzalanan nükleer anlaşmada İran rejimi için konulan 300 kilogramlık limitin kat be kat üzerinde bir zenginleştirme gerçekleştirdiğini açıkladı.

Salihi, "İran, nükleer anlaşmaya imza atıldıktan sonra sadece 300 kilogramlık uranyumu zenginleştirmedi, 24 tonluk uranyumu zenginleştirdi." İtirafında bulundu.

Salihi toplantıda ayrıca İran’daki Arak ağır su reaktörünün faaliyetin teknolojik değişiklik ile devam edeceğini söyledi.

ABD merkezli Washington Post’un dikkat çektiği ayrıntı haberine göre Salihi “İran'ın düşmanları, nükleer enerji üretme teknolojisi ile yeteneğine sahip olduğumuzu iyi biliyorlar. Fakat biz nükleer silah üretme niyetinde ve arayışında değiliz. Çünkü şeriat açısından nedenlerimiz var.” dedi.

Son dakika olarak geçilen haberde Uluslar arası Atom Enerjisi Kurumu’ndan şu ana kadar İran rejiminin bu itirafı ile ilgili bir açıklama gelmediği belirtildi.

İran'ın Arak nükleer kompleksi temel olarak "ağır su üretim tesisi" ve "ağır su reaktörü" olmak üzere iki bölümden oluşuyor.