Ana içeriğe atla

İran rejimi petrol sektörü için ‘üst düzey alarm’ verdi

İran rejimi petrol sektörü için ‘üst düzey alarm’ verdi
İran rejimi Petrol Bakanı Bijan Namdar Zanganeh, saldırı tehdidi karşısında petrol sektörü için resmi olarak ‘üst düzey alarm’ verdi.
posted onSeptember 30, 2019
noyorum

İran İslam Cumhuriyeti Petrol Bakanı Bijan Namdar Zanganeh, saldırı tehdidi karşısında petrol sektörü için resmi olarak ‘üst düzey alarm’ verdi.

Petrol Bakanı Zanganeh, yayınladığı mesajda “fiziki veya siber saldırı tehdidi karşısında tüm petrol sanayisi altyapıları ve şirketlerinin maksimum alarm durumunda olmalarının gerekli olduğunu” belirtti.

Bakanlık sitesinde yayınlanan açıklamada bu tedbirlerin ABD’nin yaptırımları ve ‘topyekun ekonomik savaş’ hesaba katılarak alınması gerektiği ifade edildi.

Misilleme korkusu

Uzmanlar, ABD yaptırımları ile petrolünü satmakta fazlasıyla zorlanan İran rejiminin petrol sektörü için ‘üst düzey alarm’ vermesinin Yemen’deki İran rejimi güdümündeki Şii Husi milis güçlerinin Suudi Arabistan’ın Necran kentine düzenledikleri saldırı ardından, bu saldırıya karşı misilleme olma olasılığına karşın alınmış bir tedbir olabileceğini belirtiyor. Zira İran rejimi, 21 Eylül’de petrol sektörünün siber saldırı sonucu aksadığına ilişkin bazı basın organlarında çıkan bilgileri inkar etmişti.

Batılı ülkeler Aramco saldırısından Tahran’ı sorumlu tutmuştu

Suudi Arabistan, ABD, Almanya, İngiltere ve Fransa, Husilerin üstlenmesine karşın 14 Eylül’de Suudi petrolünü felç eden Suudi Aramco saldırısından dolayı İran rejimini suçlamıştı.

ABD Başkanı Donald Trump da Suudi Arabistan’a yönelik saldırı ardından İran rejimine “yanıt” verme hazırlığında olduklarını belirtmiş ilk olarak İran rejimi Merkez Bankası’na yönelik yaptırımları sertleştirdiklerini açıklamıştı.

Siber saldırı

İran rejimi Telekomünikasyon bakanı Muhammed Cevad Azari Jahrumi, geçmişte rejimin “siberterörizm ile karşı karşıya kaldığını” kabul etmişti. Bu saldırıların başında, ABD-İsrail yapımı Stuxnet isimli virüsle yapılan saldırı geliyor. Söz konusu virüs 2010’da İran rejimi nükleer tesislerindeki bir bilgisayara yerleştirilerek, uranyum zenginleştirmek için kullanılan santrifüj alanını ağır bir şekilde etkilemişti.