Ana içeriğe atla

Zarif’ten felaket tellallığı: Aramco’yu biz vursaydık felaket olurdu

Zarif’ten felaket tellallığı: Aramco’yu biz vursaydık felaket olurdu
BM 74'üncü Genel kurul görüşmeleri kapsamında ABD'de bulunan İran rejimi Dış işleri Bakanı Zarif, tehditvari açıklamalarda bulunarak, Saudi Aramco’ya yönelik saldırıyı İran rejiminin gerçekleştirmiş olması halinde sonucun Suudi Arabistan için yeniden inşası mümkün olmayan bir felaket olacağını söyledi.
posted onSeptember 24, 2019
noyorum

Birleşmiş Milletler 74'üncü Genel kurul görüşmeleri kapsamında ABD'de bulunan İran İslam Cumhuriyeti Dış işleri Bakanı Cevad Zarif, tehdit gibi açıklamalarda bulundu. Suudi Arabistan ulusal petrol şirketi Saudi Aramco’ya yönelik saldırıyı İran rejiminin gerçekleştirmiş olması halinde sonucun Suudi Arabistan için yeniden inşası mümkün olmayan bir felaket olacağını söyledi.

Amerikan CNN İnternational kanalından Christieane Amanpour'un programına konuk olan Zarif, İran rejimine yönelik suçlamaların bölgede bir çözüme yol açmayacağını savundu.

Zarif, Haziran ve Temmuz aylarında Basra Körfezi’nde yaşanan tanker saldırılarının yanı sıra Suudi Arabistan'daki Aramco petrol tesislerine yönelik saldırıda da İran rejiminin hiçbir ilgisi olmadığını iddia etti.

Zarif, Suudi Arabistan’ın saldırıyla ilgili yayınladığı belgeleri görmemezlikten gelerek, “İran'ın bu olayda (Aramco saldırısı) parmağı olduğunu gösterecek hiçbir kanıt yok. Herhangi bir kanıt varsa da ABD'lilerin tarafından üretilmiştir çünkü böyle bir şey asla olmamıştır. İran böyle bir saldırıyı planlayıp uygulamış olsaydı, Suudiler için felaket olurdu ve hiçbir şeyi yeniden inşa edemezdi. Olayı Yemen'e atfetmemin sebebi Yemenlilerin bunu üstlenmesidir. Bu savaş Yemen savaşıdır” şeklinde konuştu.