Ana içeriğe atla

Hamaney’den Irak’taki gösterilere tepki

Hamaney’den Irak’taki gösterilere tepki
İran rejimi Dini Lideri Ali Hamaney, Twitter hesabından yayınladığı mesajında Irak’ta geçtiğimiz hafta başlayan geniş çaplı protesto gösterilerinin İran ve Irak’tın ortak düşmanları tarafından ayrılık ve tefrika çıkarma amacıyla tertiplendiğini ifade etti.
posted onOctober 7, 2019
noyorum

İran İslam Cumhuriyeti Dini Lideri Ali Hamaney, Twitter hesabından yayınladığı mesajında Irak’ta geçtiğimiz hafta başlayan geniş çaplı protesto gösterilerinin İran ve Irak’tın ortak düşmanları tarafından ayrılık ve tefrika çıkarma amacıyla tertiplendiğini iddia etti.

İran ve Irak halkının birbirine bağlı iki halk olduğunu ifade eden Hamaney, “Düşmanlar ayrılık ve tefrika çıkarmaya çalışsa da başaramamış ve komploları boşa çıkacaktır” dedi.

Protesto gösterilerinin Erbain yürüyüşleri için İran ve dünya genelinden Irak'a milyonlarca insanın gitmesine günler kala gerçekleşmesinin tesadüf olmadığını iddia eden İran rejimi Dini Lideri, “İki halkın ortak düşmanları Irak'ta gösterileri tahrik ederek ve kızıştırarak, bu büyük ve birlik sağlayıcı töreni etkilemeye çalışmaktadır” ifadelerini kullandı.

Irak’ta geçtiğimiz Salı günü işsizlik, yoksulluk ve İran rejiminin Irak’ın içişlerine müdahalesine tepki göstermek amacıyla başlayan protesto gösterilerinde 100’den fazla kişi hayatını kaybetti, 4 bini aşkın kişi de yaralandı.

Protesto gösterilerinde göstericiler “İran defol, Irak özgür kalacak” sloganları ile İran rejiminin Irak’ın içişlerine müdahalesine tepki göstermişti.