بازبدە بۆ ناوەڕۆکی سەرەکی

Trump'tan ‘asker çekme’ açıklaması: Zamanı gelmişti

Trump'tan ‘asker çekme’ açıklaması: Zamanı gelmişti
ABD Başkanı Donald Trump, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlarda Rojava’dan çekilme kararına ilişkin açıklamalarda bulundu.
posted onOctober 7, 2019
noبۆچوون

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlarda Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesi ardından aldığı ‘ABD askerlerini Batı Kürdistan’dan (Rojava) çekme kararına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Diplomatik bir dilden yoksun bir şekilde, Kürtlerin DAİŞ’e karşı ABD ile birlikte savaştıklarını ancak bunun için büyük miktarda ekipman ve mali destek aldıklarını ifade eden Trump’ın açıklamaları şu şekildi:

"ABD'nin Suriye'de sadece 30 gün olması gerekiyordu, bu yıllar önceydi. Burada kaldık ve görünen bir amaç olmadan savaşta daha da derine daldık. Washington'a geldiğim zaman, DAİŞ bölgede çok güçlü durumdaydı.

Hızlıca DAİŞ'in yüzde 100'ünü mağlup ettik, çoğu Avrupa'dan binlerce DAİŞ’li yakaladık. Fakat Avrupa onları geri istemedi, 'Onları sen tut Amerika!' dediler. Ben HAYIR dedim. Size büyük bir iyilik yaptık fakat şimdi ise siz onları çok büyük bir bedelle ABD hapishanelerinde tutmamızı istiyorsunuz. Onları siz yargılayın. ABD'nin NATO'da, ticarette, her alanda enayi olduğunu düşünerek yine HAYIR dediler.

Kürtler bizimle beraber savaştılar, ama bunu yapmaları için büyük miktarda ekipman ve mali destek aldılar. On yıllardır Türkiye ile savaşıyorlar. Ben bu savaşı yaklaşık 3 sene geciktirdim, ama artık bizim için çoğu kabilelerle ilgili olan, bitmeyen bu saçma savaşlardan çekilme ve askerlerimizi eve geri getirme zamanı geldi. Sadece çıkarımız olan yerde savaşacağız ve sadece kazanmak için savaşacağız.

Türkiye, Avrupa, Suriye, İran, Irak, Rusya ve Kürtler artık durumu kendileri halletmeli ve kendi mahalllerinde yakalanan DAİŞ’lilerle ne yapmak istediklerini kendileri belirlemeli. Hepsi DAİŞ'ten nefret ediyor ve yıllardır düşmanlar. Biz 7000 mil uzaktayız ve bize yaklaşırlarsa DAİŞ'i tekrar ezeriz."

Trump’ın bu kararıyla ilgili ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Savunma Bakanlığı (PENTAGON) ve Uluslararası koalisyondan henüz bir açıklama yapılmadı.