رفتن به محتوای اصلی

Koalisyon’dan HSD’ye 50 araçlık yeni lojiistik destek

Koalisyon’dan HSD’ye 50 araçlık yeni lojiistik destek
DAİŞ’e karşı Uluslararası Koalisyonu’nun HSD’ye ulaştırılması amacıyla 50 araçlık askeri ve lojistik malzemeyi Rojava’ya gönderdiği bildirildi.
posted onJanuary 13, 2020
noدیدگاه

ABD’nin başını çektiği DAİŞ’e karşı Uluslararası Koalisyon’un omurgasını Kürt Halk Savunma Birlikleri’nin (YPG) oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri’ne (HSD) ulaştırılması amacıyla 50 araçlık askeri ve lojistik malzemeyi Batı Kürdistan’a (Rojava) gönderdiği bildirildi.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nden (SOHR) yapılan açıklamada, DAİŞ’e karşı Uluslararası Koalisyon Güçleri’nin askeri ve lojistik malzeme yüklü 50 araçlık konvoyun HSD güçlerine ulaştırılması amacıyla Rojava'ya gönderdiği bildirildi.

SOHR’nin verdiği bilgiye göre 50 araçlık konvoy Güney Kürdistan’daki Kürdistan Bölge Yönetimi ile Rojava Özerk Yönetimi arasındaki Sêmelka Sınır Kapısı’ndan HSD’ye ulaştırılması amacıyla Rojava’ya geçti.  Açıklamada, konvoyda askeri mühimmat yüklü araçların yanı sıra askeri araçların da yer aldığı bilgisi dikkat çekti.

Rojava’da DAİŞ’e karşı HSD ile ortak hareket eden Uluslararası Koalisyon Güçleri, 2020 yılının ilk ayında Rojava’ya 300 araçlık destek malzemesi göndermişti.

ABD ve koalisyonun HSD’ye verdiği destek her seferinde Türk devletinin tepkisine neden oluyor. Türk devleti, YPG’yi PKK’nin Suriye’deki yapılanması olduğu iddiasıyla ABD ve koalisyonun bu tür desteklerde bulunmasına karşı çıkıyor. Kürtler ise Türk devletinin sözü edilen iddiadan dolayı değil, Kürtlerin Rojava’da herhangi bir statü sahibi olmasını istemediği için bu desteğe karşı çıktığını belirtiyor.

Türk devleti, sığındığı bu iddiayı gerekçe göstererek ordusu ve ona bağlı cihatçı çetelerle Rojava’ın Afrin, Serêkaniyê ve Grê Spî kentlerini işgal etmişti.