رفتن به محتوای اصلی

اولین دبیرکل حزب‌الله لبنان: «خامنه‌ای در پشت پرده فساد در عراق و لبنان است»

اولین دبیرکل حزب‌الله لبنان: «خامنه‌ای در پشت پرده فساد در عراق و لبنان است»
شیخ صبحی طفیلی اولین دبیرکل سازمان حزب‌الله لبنان
posted onNovember 10, 2019
noدیدگاه

آواتودی*

شیخ صبحی طفیلی که اولین دبیرکل سازمان حزب‌الله لبنان بود، یکشنبه 19 آبان/ 10 نوامبر در سخنانی در بیروت گفت که علی خامنه‌ای در پشت پرده فساد در دو کشور عراق و لبنان است.

شیخ طفیلی این سخنان را همزمان با ادامه تظاهرات در عراق و لبنان بیان داشت.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، شیخ طفیلی در پیامی برای رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی عربی، افزود که تظاهرات در لبنان مسالمت‌آمیز بود اما با تحریکات ایران، جنبش شیعی امل و نیز سازمان حزب‌الله در چند مورد در صدد حمله به تظاهرکنندگان برآمدند.

طفیلی به سخنان اخیر خامنه‌ای در مورد عراق و لبنان واکنش مستقیم نشان داد. وی گفت: شرم‌آور است که آنهایی را که خواهان عدالت هستند و در خیابان‌ها کشته می‌شوند، عوامل خارجی و مزدور بیگانه نامیده است.

شیخ طفیلی گفت: تا حالا برای کشته‌ها در خیمه‌های امام حسین گریه می‌کردیم اما مزدوران خامنه‌ای افراد بی‌گناه را در کربلا کشتند و حالا مصیبت کربلا طور دیگری تکرار شده است؛ عوامل مزدور خامنه‌ای تا حالا 250 تن را در عراق کشته‌اند.

وی گفت که نه در دوره اخیر، بلکه از سال 1972 گروه‌های مورد حمایت این عوامل ایرانی «در بی‌عدالتی و غارت در لبنان نقش دارند».

ظاهرا اشاره او به دورانی است که خمینی و حامیانش بر ضد شاه و در امور شیعیان لبنان دخالت می‌کردند و بسته‌های پول خمینی و دیگر پول‌های اهدایی بازاریان حامی خمینی را به این کشور منتقل کرده و برای پیشبرد اهداف خود توزیع می‌کردند.

چگونه اولین دبیرکل حزب‌الله، ضد آن و ضد رژیم ایران شد؟

گفتنی است، در دهه‌های شصت و هفتاد میلادی قرن بیستم، هدف گروه اسلامگرایان ایرانی که طیفی گسترده از مصطفی چمران تا اکبر هاشمی رفسنجانی، محمد بهشتی و اکبر محتشمی‌پور گرفته تا مهدی بازرگان، ابراهیم یزدی، صادق طباطبایی و عوامل متعدد دیگر ضد شاه مانند سازمان مجاهدین خلق و فدائیان خلق را در برمی‌گرفت، برانداختن حکومت پادشاهی ایران از طریق یک رشته اقدامات تخریبی فرهنگی، چریکی و غیره در لبنان، سوریه، عراق، کویت، پاکستان و سایر کشورهای همسایه ایران بود. آنها در تلاش بودند که امام موسی صدر را نیز در کنار خود قرار دهند اما پادشاه وقت ایران به امام موسی صدر کمک کرده بود تا شیعیان فقیر لبنان وضعیت بهتری داشته باشند.

بعد از کشته شدن امام موسی صدر بدست معمر قذافی دقیقا هم‌زمان با اوج فتنه اسلامگرایان افراطی هوادار خمینی و با تحریک هواداران خمینی که در توطئه مشترک سوری- لیبی موفق به نابودی موسی صدر شدند، افراطیون حامی خمینی در لبنان نقش مهمی ایفا کردند و یکی از صدها تروریست‌هایی نیز که آنها از میان شیعیان تعلیم دادند مانند ابوشریف، اولین فرمانده سپاه پاسداران ایران شد. موسی صدر را عوامل ایرانی تحریک می‌کردند که او نیز علیه شاه به پا خیزد اما او ملاحظات خاص خود را داشت. سید موسی صدر با ابهت و جاذبه گیرای خود از نظر محمد بهشتی و عوامل دیگر حامی خمینی به رقیبی بالقوه برای خمینی مبدل شد و لذا در توطئه مشترک افرادی مانند جلال‌الدین فارسی با حافظ اسد و معمر قذافی، صدر را به بهانه مذاکره با قذافی راهی لیبی کرده و او به احتمال زیاد در روز دوم اقامت خود در لیبی و دقایقی بعد از ملاقات با قذافی در یک پادگان تیرباران شد.

با وجود قتل موسی صدر، حامیان خمینی همچنان تا برانداختن حکومت پادشاهی ایران، نقش بسیار فعالی در لبنان داشتند.

حامیان تندروی خمینی در اولین سالهای حکومت اسلامی‌شان بر ایران، زمانی که اسرائیل با سازمان آزادیبخش فلسطین در لبنان در اوایل دهه هشتاد میلادی وارد جنگ شد، مانند علی اکبر محتشمی‌پور و حسین دهقان، با یاری افرادی مانند شیخ صبحی طفیلی و عباس موسوی حزب‌الله را علم کردند.

اسرائیل در سال 1988 در صدد کشتن شیخ طفیلی برآمد اما ناکام شد.

چون شیخ طفیلی راه و روش رژیم ایران و دیگر مقلدان خمینی و خامنه‌ای را دربست قبول نداشت، در یک  کودتای داخلی حزب‌الله، او را کنار زده و عباس موسوی را دبیر کل کردند. اسرائیل بعد از مدتی موسوی را کشت و حسن نصرالله شاگرد جوان عباس موسوی که آن زمان در قم بود، به لبنان برگردانده و دبیرکل این سازمان شد.

شیخ طفیلی از بعد از کناره‌گیری از حزب‌الله، همواره از منتقدین سر سخت این گروه وابسته به ایران بوده است.

 

       ________________________________
*      گزارش‌های خبری، مطالب تحلیلی، مقالات و نوشته‌های سردبیری بخش فارسی شبکه آواتودی، کپی شده از منابع دیگر نیست. تمامی مطالب بخش فارسی، ویژه شبکه آواتودی نوشته و یا از منابع معتبر بین‌المللی گردآوری، ترجمه، تهیه و تنظیم می‌شود. هم‌زمان، ارزش خبر و گزارش را در همراهی آن با ارزیابی می‌دانیم.