رفتن به محتوای اصلی

گزارش/ واکنش‌های بین‌المللی به حکم اعدام توماج صالحی

گزارش/ واکنش‌های بین‌المللی به حکم اعدام توماج صالحی
تصویری از توماج صالحی، هنرمند مبارز بختیاری که بی‌شک شجاعت، میل به مبارزه و تسلیم نشدنش ریشه در تاریخ زاگرس دارد
posted onApril 25, 2024
noدیدگاه

با انتشار خبر صدور حکم اعدام برای توماج صالحی، شوک و بهت سنگینی بر تمام کسانی که پیگیر وضعیت توماج صالحی بودند وارد شد. این شوک و بهت تنها محدود به داخل مرزهای ایران نبود بلکه مقامات و شخصیت‌های برجسته جهانی را نیز شامل می‌شد. به همین خاطر شاهد واکنش گسترده‌ای علیه این حکم در سراسر جهان بودیم.

درهمان ساعات اولیه اعلام خبر صدور حکم اعدام برای توماج صالحی، آبرام پیلی، معاون نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، در حساب رسمی خود در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: "ما حکم اعدام توماج صالحی و پنج سال حبس رپر کُرد ایرانی سامان یاسین را به شدت محکوم می‌کنیم. ما خواستار آزادی فوری آنها هستیم. آنان جدیدترین نمونه‌های آزار وحشیانه شهروندان توسط رژیم، نادیده گرفتن حقوق بشر و ترس از تغییر دموکراتیکی است که مردم ایران به دنبال آن هستند."

تایس روتن، نماینده هلند در پارلمان اروپا نیز در پستی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: "جان توماج صالحی در خطر حتمی است! رژیم و سپاه تروریستی می‌خواهند توماج را به خاطر دفاع از آزادی، به خاطر هنرش اعدام کنند. بزدلان از او می‌ترسند. ما از شورای اتحادیه اروپا و ریاست آن می‌خواهیم فی‌الفور برای نجات جان او اقدام کنند".

گزارش/ واکنش‌های بین‌المللی به حکم اعدام توماج صالحی
توماج صالحی هنرمند مبارزی که برای مرد می‌خواند و به عشق آنان زنده است

جان دیلی رپر سرشناس آلمانی هم در واکنش به حکم صادره علیه توماج نوشت: "ما همه باید صدای توماج باشیم، همه".

برد شرمن، عضو دموکرات کنگره آمریکا در توئیتی یادآور شد: "رژیم ایران معترضان بی‌شماری را که پس از قتل مهسا امینی و برای ژن، ژیان، آزادی بپاخاستند را کشت. حال رژیم توماج صالحی را تنها بدلیل اعتراض، به اعدام محکوم کرده است. اما توماج نماینده مبارزه با شرارت و فساد رژیم است و هرگز نخواهد مرد".

جاناتان ویلکینسون، وزیر منابع طبیعی کانادا و نماینده پارلمان، که کفالت سیاسی صالحی را نیز برعهده دارد در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: "اخبار اخیر از ایران مبنی بر صدور حکم اعدام توماج صالحی بسیار ناراحت کننده و کاملا غیرقابل قبول است. توماج صالحی را آزاد کنید. دکتر قره حسنلو و فرزانه قره حسنلو را آزاد کنید".

ویلکینسون متذکر شد: "توماج یک شاعر و رپر است که در حمایت از حقوق زنان و آزادی بیان در ایران سخن میگفت. کانادا زمانی طولانی ست که با حکم اعدام، برای هر کسی، در هر جایی و به هر دلیلی، مخالف است. ما همیشه در سازمان ملل بر الزام رعایت حقوق بشر برای مردم ایران تاکید داشته و استفاده از حکم اعدام را توسط رژیم ایران محکوم کردەایم.

واکنش‌های بین‌المللی به حکم اعدام توماج صالحی
توماج صالحی در تمام مدتی که زیر شکنجه بود زیر بار خواست‌های جمهوری اسلامی نرفت

او خطاب به جمهوری اسلامی می‌گوید: "من میخواهم به رژیم ایران یادآوری کنم که کانادا نسبت تمام تحرکات ایران آگاه است، ما از نقض گسترده حقوق بشر که در داخل ایران در جریان است آگاهیم و به شدت آن را محکوم میکنیم. ما خواستار آزادی توماج صالحی و هزاران نفری هستیم که ناعادلانه به دلیل حمایت مسالمت‌آمیز از حقوق اولیه ی انسانی در ایران در بازداشت هستند. حمایت ما از مردم ایران برای زندگی عاری از شکنجه و آزار، تزلزل ناپذیر است. ما صدای باصلابت مردم ایران را میشنویم و به انتشار آن در هرکجا که بتوانیم، ادامه خواهیم داد".

واکنش‌های بین‌المللی به حکم اعدام توماج صالحی
توماج صالحی همیشه به بختیاری بودن خود بالیده است، بی‌شک شجاعت و شهامت و میل به مبارزه‌اش علیه جمهوری اسلامی ایران تاریخ پر از قیام زاگرس سرچمشمه می‌گیرد

نوربرت روتگن، نماینده پارلمان آلمان نیز با واکنش به حکم ضدبشری اعدام برای توماج صالحی، در توئیتی نوشت: "توماج نماد مقاومت مردم ایران برای آینده‌ای با آزادی و بدون جمهوری اسلامی است، که بر ترس خود از ملاها غلبه کرد و اکنون به این دلیل به اعدام محکوم شده است". او خطاب به جامعه جهانی می‌گوید: "این حکم باید برای حکومت ایران عواقب عیان و عملی داشته باشد و توماج باید زنده بماند".

در ادامه واکنش‌‌های بین‌المللی به خبر صدور حکم اعدام توماج صالحی، هلموت برندستتر، نماینده پارلمان اتریش و کفیل سیاسی توماج صالحی اظهار داشت: "توماج فقط به دلیل اعلام همبستگی با جنبش ژن، ژیان، آزادی زندانی شد. او پس از افشای شکنجەهایی که در زندان شده بود دوباره بازداشت و به اعدام محکوم شد. همه ما باید برای مردم ایران بپا خیزیم. ما نباید اجازه دهیم زندانیان سیاسی بیشتری به قتل برسند."