رفتن به محتوای اصلی

گزارش-مصاحبه/ چهارشنبه سوری جمهوری اسلامی ایران را خوار و خفیف‌تر کرد

گزارش-مصاحبه/ چهارشنبه سوری جمهوری اسلامی ایران را خوار و خفیف‌تر کرد
مردم مبارز سسندج در روز چهارشنبه سوری مترسک خامنه‌ای را به آتش کشیدند
"بر این باورم که آفتاب عمر جمهوری اسلامی در حال غروب است و صدای آزادی، عدالت و برابری در سراسر ایران بیشتر به گوش خواهد رسید و اعتراضات وسیع‌تر و گسترده‌تر ادامه خواهد یافت"
posted onMarch 13, 2024
noدیدگاه

کمتر از دو هفته از کارزار باشکوه و حماسی ملت‌های تحت ستم ایران علیه سیرک انتخاباتی جمهوری اسلامی می‌گذرد که این بار، مردم آزادیخواه بدون توجه به تهدیدات سازمان‌های سرکوبگر ایران، با برگزاری هر چه باشکوه‌تر چهارشنبه سوری، بار دیگر انزجار و تنفر خود را از جمهوری اسلامی نشان دادند.

عصر سه‌شنبه، ٢٢ اسفندماه ١٤٠٢ شمسی، ملت‌های تحت ستم ایران با برگزاری چهارشنبه سوری در چارچوب کارزار اعتراض به جمهوری اسلامی، مخالفت خود را نسبت به تداوم حاکمیت جمهوری اسلامی ایران به نمایش کشیدند.

در حالیکه استان‌های کوردستان ایران، از هفته گذشته با برپایی مراسمات مختلف و باشکوه در مناطق مختلف زاگروس، به استقبال نوروز کوردواری رفته بودند، در روز چهارشنبه نیز به فراخوان فعالین سیاسی و مدنی کورد جواب مثبت دادند و همزمان با برپایی آتش چهارشنبه سوری، شعارهایی در محکومیت حکومت سر دادند.

در سنندج، جوانان انقلابی با ساختن مترسکی از علی خامنه‌ای، دیکتاتور حاکم بر ایران، آنرا به آتش کشیدند و شعار نابودی حکومت اسلامی را سر دادند. همچنین در بخش‌های دیگر شهر شعار ژن، ژیان، آزادی توسط مرم سر داده شد و اعلام کردند که قیام ژینا همچنان جنبش اصلی کردستان و ایران می‌باشد.

قابل ذکر است از جندین روز پیش فعالین سیاسی و مدنی کردستان و ایران با انتشار فراخوان‌هایی از مردم خواسته بودند ضمن برگزاری مراسم چهارشنبه سوری، از این فرصت برای اعلام نارضایتی علیه حکومت ایران استفاده کنند.

علی جوانمردی، از رهبران سیاسی جنبش آزادیخواهی در کردستان و ایران، در پیامی ویژه  خطاب به مبارزین راه آزادی گفت: "شعله‌های آتش که نماد پیروزی بر تاریکی و ظلم است را برافروخته نگه خواهیم داشت. همچنین، همزمان با افروختن آتش، مراکز ظلم و فساد را نیز، با شعله‌های آتش نورانی کنیم".

از سوی دیگر جوانان انقلابی کوردستان نیز در پیامی اختصاص به مردم مبارز اعلام کردند: "ضمن برافروختن آتش چهارشنبه سوری با سردادن شعار علیه اشغالگران، خیابان‌های کردستان را بە خروش می‌آوریم". جوانان انقلابی سقز نیز بطور مستقل در این رابطه فراخوانی منتشر کردند و از آزادیخواهان خواستند: "همزمان با برافروختن آتش چهارشنبه سوری جان دیگری به آتش قیام می‌بخشیم و خیابان‌ها را به سنگر آزادی ملی بدل می‌کنیم".

گزارش-مصاحبه/ چهارشنبه سوری جمهوری اسلامی ایران را خوار و خفیف‌تر کرد
برگزاری مراسم چهارشنبه سوری در کرمانشاه

همچنین احزاب اصلی کردستان و ایران نیز طی انتشار پیام‌هایی از مردم آزادیخواه خواستند این روز رو به یک فرصت برای ابراز مخالفت علیه حکومت ضدبشری ایران بدل سازند.

در همین راستا بود که مرد رشت در غروب چهارشنبه سوری و همزمان با برافروختن آتش شعار "آزادی، آزادی، آزادی" را سر دادند و در جوانرود جوانان انقلابی با پرتاب نارنجک‌های دستی به سمت یگان‌ ویژه نیروی تروریستی انتظامی، برای ساعت‌ها خیابان‌ها را بستند.

همچنین در سنندج، که به دروازه انقلاب نوین کردستان معروف است، مردم ضمن روشن کردن آتش چهارشنبه سوری بصورت ممتد شعار دادند ژن، ژیان آزادی. خانواده‌های برخی کشته‌ شدگان جنبش ژن، ژیان، آزادی نیز با جمع شدن در یکی از محلات سنندج و حلقه زدن بدور آتش چهارشنبه سوری شعار آزادی سردادند و امید خود را به آینده‌ای که در آن قاتلین فرزندانشان محاکمه خواهند شد، نشان دادند.

شهروندان مهابادی در این روز بعد از روشن کردن آتش چهارشنبه سوری به سر مزار شهیدان راه آزادی که در جریان جنبش ژینا کشته شدند، رفتند و پیمان خود را با آنان تازه کردند.

در شهرهای دیگر کردستان از جمله یاسوج، ارومیه، شهر کرد، دزفول، خرم آباد، کرمانشاه و ایلام و سقز مردم بصورت چشمگیری در خیابان‌های اصلی شهر یا محله‌های خود جمع شدند و همزمان با برافروختن آتش چهارشنبه سوری خشم و انزجار خود را از حکومت نشان دادند.

گزارش-مصاحبه/ چهارشنبه سوری جمهوری اسلامی ایران را خوار و خفیف‌تر کرد
دارا ناطق کارشناس امور کردستان و ایران 

در همین رابطه دارا ناطق، کارشناس امور سیاسی کوردستان و ایران، در مصاحبه‌ای اختصاصی با آواتودی گفت: "مردم خسته از حاکمیت ضدبشری جمهوری اسلامی ایران از هر فرصتی برای بیان این خستگی و انزجار بهره می‌برند. در چهار شنبه سوری امسال نیز مردم مبارز در سراسر ایران، بویژه در استان‌های کردستان، با تشکیل تجمعات مختلف ضمن ابراز شادی از فرارسیدن نوروز، به سردادن انواع شعارها علیه رژیم دیکتاتور ایران پرداختند و مخالفت خود را علیه آن نشان دادند و خواستار فروپاشی جمهوری اسلامی و استقرار یک حکومت دمکراتیک و مردمی شدند، حکومتی که تعبیر دقیقی از خواست تمام ملت‌های ایران بویژه خواست کردستان باشد. این همان مردمانی هستند که در انتخابات دور دوازدهم مجلس شوری اسلامی و دور ششم خبرگان رهبری، بطور کامل دست به تحریم آن زدند و موجب سرافکندگی جمهوری اسلامی در مجامع بین‌المللی شدند و به جهانیان نشان دادند این رژیم هیچ مقبولیت و مشروعیتی در نزد مردم ندارد. باید بگویم اینگونه رفتار، به یک فرهنگ کاملا جاافتاده بویژه در کردستان بدل شده که مردم از هر مناسبتی برای بلند کردن صدای اعتراضی خود بهره می‌بردند".

دارا ناطق در ادامه سخنان خود به آینده مبارزات آزادیخواهانه ملت‌های تحت ستم ایران و دامنه اعتراضات در روزهای پیش‌رو پرداخت و گفت: "من بر این باورم طی روزها و ماه‌های آینده نیز ما شاهد گسترده‌تر شدن تجمعات مردمی علیه حکومت، در شکل‌های گوناگون خواهیم بود. مردم با قطعیت به این نتیجه رسیده‌اند که جمهوری اسلامی پتانسیل هیچ تغییری در راستای خواست‌هایشان را ندارد و هیچ امیدی به این رژیم و باندهای مرتبط با آن ندارند و با کلیت آن مخالف هستند و خواستار فروپاشی و سقوط آن هستند".

این ناظر سیاسی امور کردستان و ایران همچنین یادآور شد: "ایران با بحران‌های عمیق و ریشه‌ای اقتصادی، اجتماعی و سیاسی روبرو است که تمام این بحران‌ها از سیاست‌های غلط و جنگ افروزانه رژیم نشات می‌گیرد و بر این باورم که آفتاب عمر جمهوری اسلامی در حال غروب است و صدای آزادی، عدالت و برابری در سراسر ایران بیشتر به گوش خواهد رسید و اعتراضات وسیع‌تر و گسترده‌تر خواهد شد".