رفتن به محتوای اصلی

ABD baskısı sonuç veriyor: Kosova, Hizbullah’ı terör örgütü ilan etti

ABD baskısı sonuç veriyor: Kosova, Hizbullah’ı terör örgütü ilan etti
ABD’nin İran rejimi ve güdümündeki güçlere yönelik yaptırım ve baskı politikası sonuç veriyor. Başta İngiltere ve Almanya olmak üzere diğer bazı ülkelerin Hizbullah’ı terör örgütü ilan etmesinin ardından Kosova hükümeti de Hizbullah’ı terör örgütü olarak ilan etti.
posted onJune 24, 2020
noدیدگاه

Kosova hükümeti, İran İslam Cumhuriyeti’nin İsrail’e karşı ileri karakol olarak kullandığı Lübnan Hizbullahı’nın siyasi ve askeri kanadını ülke topraklarında terör örgütü olarak ilan eden kararı onayladı.

Hükümetten yapılan açıklamada, kararın "ulusal, bölgesel ve küresel güvenliğin korunması, devlet çıkarlarının korunması ve terörist gruplarla savaşan uluslararası ittifaklarda aktif rol almak" amacıyla alındığı bildirildi.

Kararı hükümetin oylamasına sunan Dışişleri ve Diaspora Bakanı Meliza Stublla-Haradinaj, Kosova hükümetinin bu örgütün askeri ve siyasi kanadının pratikte aynı anda çalıştığını düşündüğünü belirterek, örgütün amacının "terör ajandalarını ilerletmek olduğunu" söyledi.

Karar, Kosova Cumhuriyeti'ndeki sorumlu güvenlik organlarını, bu kararın uluslararası uygulamalara uygun olarak uygulanması için gerekli önlemleri almaya zorunlu kılıyor.

ABD’nin baskı politikaları sonuç veriyor

Almanya geçtiğimiz Nisan ayında, Hizbullah’ın ülkedeki faaliyetlerini tamamıyla yasaklamış İsrail ve ABD Alman yönetiminin almış olduğu bu kararı memnuniyetle karşıladıklarını belirtmişti.

Almanya, beş kentte, Hizbullah ile bağlantılı olduğu şüphesiyle cami ve derneklerde operasyon düzenlemiş. İsrail ve ABD karardan memnun olduğunu açıkladı.

ABD’nin Berlin Büyükelçisi Richard Grenell de, Alman hükümetinin kararının “Hizbullah’ın oluşturduğu küresel tehdide Batı’nın kararlılıkla karşı koymasını yansıttığını” belirtti. 

Hizbullah’ın askeri kanadı, 2013 yılında Avrupa Birliği (AB) tarafından terör örgütleri listesine dahil edilmişti. Hizbullah, Hollanda’nın yanı sıra ABD, Kanada ve İngiltere’de terör örgütleri listesinde bulunuyor. ABD ve İsrail de, uzun zamandan beri Almanya’ya Hizbullah’ı yasaklaması için baskı yapıyordu. İsrail, düzenlenen birçok saldırıdan 1982 yılında Lübnan’da kurulan Hizbullah’ı sorumlu tutuyor.