Ana içeriğe atla

ABD, Güney Kürdistan’a Patriot sistemini konuşlandırıyor

ABD, Güney Kürdistan’a Patriot sistemini konuşlandırıyor
Fransız Haber Ajansı AFP, ABD’nin Güney Kürdistan’a Patriot füze savunma sistemi yerleştireceğini duyurdu. AFP’ye konuşan ABD’li askeri kaynaklar, Iraklı yetkililerin ABD’nin bu kararından rahatsız olduklarını belirtti.
posted onMarch 31, 2020
noyorum

ABD’nin Güney Kürdistan’daki (Başûr) Kürdistan Bölge Yönetimi’nin başkenti Erbil’e Patriot füze savunma sistemi yerleştireceği bildirildi. İran İslam Cumhuriyeti’nin tepkisinden çekinen Irak yönetimi, ABD’nin bu kararından rahatsız.

ABD ve Iraklı askeri kaynaklar, ABD’nin, Irak ve Kürdistan Bölgesi’ndeki askerlerini korumak için Patriot hava savunma sistemlerini başkent Erbil’e yerleştireceğini açıkladı.

Askeri kaynaklar ABD’nin Patriotları  Erbil dışında Irak’taki Ayn el Esed Üssü’ne de yerleştireceğini belirtti.

Fransız Haber Ajansı AFP’ye konuşan ABD ve Iraklı askeri kaynaklar, iki sistemin Irak’a ulaştığını, birinin Kürdistan Bölge Yönetimi’nin başkenti Erbil’e diğerinin ise Anbar’daki Ayn el Esed Askeri Üssü’ne yerleştirileceğini söyledi.

Patriotlar Kuveyt’teki ABD üssünden getirildi

İsimleri açıklanmayan askeri kaynaklar, Erbil ve Anbar’a yerleştirilecek Patriot füze savunma sistemlerinin Kuveyt’teki ABD Askeri Üssü’nden getirildiğini belirtirken, Erbil ve Anbar’a yerleştirilecek Patriotların dışında iki Patriot sisteminin daha olduğunu ancak bunların nereye konuşlandırılacağının henüz netlik kazanmadığını belirtti.

Iraklı yetkililer, İran rejiminin tepkisinden dolayı bu karardan rahatsız

Söz konusu askeri kaynaklar, Iraklı yetkililerin ABD’nin bu adımından rahatsız olduğunu, bunun İran rejiminin tepkisine yol açacağından endişe duyduğunu aktardı.

Irak yönetimi, İran rejimi Devrim Muhafızları’na (Pasdaran) bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin ABD operasyonu sonucu 3 Ocak’ta Bağdat’ta öldürülmesinin ardından, İran rejimiyle olan ilişkilerinde denge gözetmek için Irak’taki ABD askeri sayısının azaltılması yönünde parlamentodan karar çıkarmıştı.

ABD, Irak’taki 3 askeri üssün yönetimini geçtiğimiz günlerde Irak ordusuna devretti.