Ana içeriğe atla

HPG 6 üyesinin hayatını kaybettiğini açıkladı

HPG 6 üyesinin hayatını kaybettiğini açıkladı
posted onMay 23, 2021
noyorum

PKK’nin askeri kanadı kanadı Halk Savunma Güçleri (HPG), Avaşin bölgesinde 6 üyesinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Halk Savunma Merkezi (HSM) Komutanı Murat Karayılan, 6 HPG üyesi ile irtibat sağlayamadıklarını 14 Mayıs’ta duyurmuştu.

HPG tarafından yapılan açıklamada, Avaşin’in Mamreşo arazisinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile yaşanan çatışmalardan sonra kendilerinden bir daha haber alınamayan 6 HPG’linin, 11 Mayıs günü gerçekleşen bombardıman sonucu yaşamını yitirdiğine dair bilginin kesinlik kazandığı ifade edildi.

Açıklamaya göre, hayatını kaybeden 6 HPG’linin kimlik bilgileri şöyle:

“Sidar Amed” kod adlı Diyarbakır doğumlu Şehmuz Çelik
“Mahir Amed” kod adlı Diyarbakır doğumlu Fırat Çetin
“Bahoz Rojhat Rojin” kod adlı Urfa doğumlu Mazlum Agit Cin
“Agir Arnos” kod adlı Hakkari doğumlu Beydullah Kaya
“Adil Çekdar” kod adlı, Serdeşt doğumlu Abdullah İsmaili
“Canpolat Müslüm” kod adlı Musul doğumlu, aynı zamanda Arap bir aileden olan Süleyman Muhammed

Murat Karayılan 14 Mayıs günü PKK’ye yakın bir televizyon kanalında, Avaşin, Zap ve Metina’da TSK unsurları ile yaşanan çatışmalarda 18 HPG’linin hayatını kaybettiğini ve 6 HPG’li ile irtibat sağlanamadığını açıklamıştı. Karayılan söz konusu açıklamasında 187 askerin de yamaını yitirdiğini belirtmişti.

TSK, 23 Nisan’dan bu yana Federe Kürdistan Bölgesi’ndeki PKK hedeflerine yönelik havadan ve karadan operasyon düzenliyor. Türk hükümetinin açıklamasına göre, şu ana kadar 121 PKK’li hayatını kaybetti.