Ana içeriğe atla

İran’ın Irak ekonomisini çökertme hamlesi: Ekin yangınları

İran’ın Irak ekonomisini çökertme hamlesi: Ekin yangınları
Güney Kürdistan’da aşırı derecede artan ekin alanı yangınları çiftçilerin korkulu rüyası olurken, AVATODAY’ın Xaneqin bölgesindeki kaynaklarından elde ettiği fotoğraflar, bu yangınların insan eliyle çıkarıldığını doğruluyor. Mağdurlar İran’ı suçluyorlar
posted onJune 10, 2019
noyorum

Güney Kürdistan’da aşırı derecede artan ekin alanı yangınları çiftçilerin korkulu rüyası olurken, AVATODAY’ın Xaneqin bölgesindeki kaynaklarından elde ettiği fotoğraflar, bu yangınların insan eliyle çıkarıldığını doğruluyor. 

Kundaklama sonucu yanmış bir alanda dikili ucu mercekli çubuk, bunun en büyük kanıtı. AVATODAY kaynaklarının Xaneqin’de çiftçiler tarafından yanmış arazilerinde tespit ettikleri ve fotoğrafını gönderdikleri çubuk, yangın çıkarmak için özel olarak yapılmış bir alet.

Bu fotoğraf, yangınların insan eliyle çıkarıldığını kanıtlasa da şu ana kadar Irak İçişleri Bakanlığı ve yerel makamlar yangınlarla ilgili ciddi girişimlerde bulunmadı.


Son bir ayda çıkan 272 ekin yangınından dolayı 37 bin dönümlük ekin arazisinin kül olduğu bildirilirken, bu yangınlardan 74’ünün elektrik hatlarındaki kıvılcımlardan dolayı çıktığı, 35’inin kasten çıkarıldığı, 25’inin biçer-döver dişlilerinin çıkardığı kıvılcımlardan çıktığı, 32’sinin arazi kenarlarında yakılan ateşten, 22’sinin dikkatsizlikten ve 84’ünün ise sebebinin tespit edilemediği aktarıldı.

Açıklanan bu veriler ekinleri yanan çiftçileri ikna etmezken, yangınlar sonucu ortaya çıkan zararın milyar dolarlarla ifade edilmesi, İran’ın Irak ekonomisine karşı yürüttüğü savaşın bir devamı olarak değerlendiriliyor.

Haşdi Şabi devrede

Bölgedeki pazarlamacılar ve çiftçiler, Irak ekonomisinin darbe almasından en fazla fayda sağlayacak olanın İran olduğunu, İran’ın bu vesileyle, Amerikan ambargoları ile can çekişen ekonomisini diri tutmaya çalıştığı değerlendirmesinde bulunuyorlar. Ekin yangınları başlamadan önce akarsu ve su havuzlarındaki balık çiftliklerinde milyonlarca balığın öldüğünü bundan önce toplama dönemine girmiş tonlarca domatesin bazı sebeplerden dolayı bozulduğunu ifade eden pazarlamacı ve çiftçiler, Haşdi Şabi yetkililerinin Irak pazarlarını işlevsiz hale getirmek için çaba sarf ettiklerini belirtiyorlar.

Sünni bölgeler hedefte

Pazarlamacı ve çiftçiler, çıkan yangınların Irak’ta güvenlik birimlerine sızmış İran güdümündeki Haşdi Şabi milisleri tarafından gerçekleştirildiğini düşündüklerini, çıkan yangınların Sünni nüfusun en yoğun olduğu Ninova, Selahadin ve Kerkük’ün büyük bir bölümünde çıkmış olmasının bu yangınların bir hedef doğrultusunda çıkarıldığının göstergesi olduğunu ifade ediyor ve bu bölgelerde Haşdi Şabi milislerinin yoğun olarak görev aldığı bölgeler olduğunu ekliyorlar.