رفتن به محتوای اصلی

Ünlü yazar Fırat Ceweri’ye ‘Altın Kalem Ödülü’

Ünlü yazar Fırat Ceweri’ye ‘Altın Kalem Ödülü’
Ünlü Kürt yazar Fırat Ceweri, yazarlığın 40’ıncı yılında Kürdistan Bölgesi Kültür Bakanlığı tarafından “Altın Kalem Ödülü”ne layık görüldü.
posted onMarch 4, 2020
noدیدگاه

Çağdaş Kürt edebiyatının önde gelen yazarlarından Fırat Ceweri, Güney Kürdistan’da verilen ‘Altın Kalem Ödülü’ne layık görüldü.

Kürdistan Bölgesi Kültür Bakanlığı tarafından verilen ödül, yazar Ceweri’nin yazarlığının 40’ıncı yılına denk geldi.

Ödüle layık görülmesiyle ilgili Rûdaw’a değerlendirmelerde bulunan ünlü yazar Fırat Ceweri, hem Kürtçenin gelişimi hem de kaleme aldığı Kürtçe eserlerden dolayı bir Kürt resmi kurumu tarafından ödüllendirilmesinin kendisi açısından memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Kürdistan Bölgesi’nin başkenti Erbil’de dün düzenlenen törende ödülünü alan Fırat Ceweri, “Daha önce de İsveç Akademisi tarafından ödüllendirildim. Ama Kürdistan Bölgesi Kültür Bakanlığı’nın ödülü benim için çok önemli ve gurur kaynağıdır. Çok mutluyum” dedi.

Fırat Ceweri kimdir?

cewahiri

 

1959 yılında Mardin’in Derik ilçesinde dünyaya gelen yazar Ceweri, ilk gençlik yıllarını Nusaybin'de geçirdi. Yirmili yaşlarına varmadan Kürtçe edebiyata yöneldi.

1980 yılının hemen öncesinde İsveç’e yerleşen Ceweri, o zamandan beri edebiyatın çeşitli alanlarında Kürtçe eserler üretmektedir.

Kürt edebiyatını siyasetin cenderesinden çıkaran Nûdem dergisini on yıl boyunca aralıksız çıkardı. O yıllardan itibaren daha çok öykü alanında yoğunlaşan Ceweri, aynı zamanda dünya edebiyatından klasik ve modern onlarca eseri Kürtçeye çevirdi.

Modern Kürt edebiyatının temel taşı olarak nitelendirilen Hawar dergisini yeniden toparladı ve Nûdem Yayınları arasından basılmasını sağladı. Yazar Ceweri, John Steinbeck, Anton Çehov, Dostoyevski, Astrid Lindgren, Hemming Mankell ve Yaşar Kemal’in bazı eserlerini Kürtçeye çevirmiştir.

40 yıllık Kürtçe yazın hayatında 20 kitap kaleme alan ünlü Kürt yazar Ceweri, 20 de yabancı dillerden kitap çevirisi olmak üzere 40 esere imza attı.

Şu an İsveç'te yaşayan Ceweri’nin bazı kitapları farklı dillere çevrildi.