Skip to main content

Pompeo’dan İran rejimine: Kararlı bir şekilde cevap vereceğiz

Pompeo’dan İran rejimine: Kararlı bir şekilde cevap vereceğiz
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran rejiminin Irak'taki uzantılarının Amerikan askerlerine ya da ABD'nin ülkedeki müttefiklerine yönelik herhangi bir saldırısına "kararlı bir şekilde" cevap verecekleri uyarısında bulundu.
posted onDecember 14, 2019
nocomment

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran İslam Cumhuriyeti’nin Irak’taki faaliyetleriyle ilgili sert açıklamalarda bulundu.

Pompeo, yazılı açıklama yaparak, Irak'ta son günlerde yaşanan ve ABD'nin İran rejimini sorumlu tuttuğu saldırılarla ilgili sert konuştu.

"İran'ın uzantıları, son dönemde Irak güvenlik güçleri ile Amerikan ve Uluslararası Koalisyon askerlerinin bulunduğu üslere karşı birçok saldırı düzenledi" ifadesini kullanan Mike Pompoe, söz konusu unsurların 9 Aralık'ta Bağdat Havalimanı yakınındaki bir askeri üsse roketli saldırı düzenlediğini, 11 Aralık'ta da havalimanına bir başka roketli saldırının yapıldığını anımsattı.

Pompoe, açıklamasında, ABD'nin Irak güvenlik güçleriyle yakın bir şekilde çalışmaya devam edeceğinin altını çizerek, şunları kaydetti:

"İran'ın ya da uzantılarının, Amerikalılara, müttefiklerimize ya da çıkarlarımıza zarar verecek herhangi bir saldırısına ABD'nin kararlı bir şekilde karşılık vereceğini İranlı liderlere hatırlatmak isterim.

İran, komşularının egemenlik haklarına saygılı olmalı ve hem Irak'taki hem de bölgedeki uzantılarına askeri destek vermeyi derhal kesmelidir."

Askeri üsse saldırı

Irak’ta özellikle başkent Bağdat’ta çeşitli dönemlerde ABD askeri ve diplomatik merkezlerine yönelik füze saldırıları gerçekleşmişti. Son olarak Bağdat Uluslararası Havalimanı yakınındaki askeri üsse 9 Aralık günü 4 katyuşa füzesiyle saldırı gerçekleştirilmiş, saldırıda 6 asker yaralanmıştı.

Çevrede yapılan aramalar sonucu, saldırılarda kullanılmak için füze fırlatma noktasına rastlandığı duyurulmuştu.

Irak’ta hükümet ve İran rejiminin ülkenin içişlerine müdahalesine karşı 1 Ekim’den beri büyük protesto gösterileri devam ediyor. Başbakan Adil Abdulmehdi’nin görevinden ayrılmasına rağmen devam eden gösterilerde protestoculara karşı hedef gözeterek gerçekleştirilen suikast ve benzeri saldırılarda 300’den fazla gösterici hayatını kaybetti. Göstericilerin İran rejimi güdümündeki Şii paramiliter milis grupları tarafından öldürüldüğüne dair çok sayıda delil mevcutken gruplar bunu ret ediyor.

Mukteda es-Sadr ülke genelindeki tüm büroların 1 yıllığına kapatma kararı aldı

Sadr

 

Irak’taki en büyük siyasal hareketlerden olan Şii Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, ülke genelindeki bütün bürolarını 1 yıllığına kapatma kararı aldı.

Kimliği belirsiz bazı silahlı kişilerin Irak’ın başkenti Bağdat’ta Sadr’ın sözcüsü Cafer Musevi’nin oğluna yönelik suikast girişiminden sonra Sadr, ülke genelinde bütün bürolarını kapatma kararı aldı. Sadr’a bağlı Haşdi Şabi bileşenlerinden olan Seraya Selam silahlı grubunun da karargahları kapatılacak.

Seraya Selam Sözcüsü Sefa Temimi, dün Bağdat’ta bazı silahlı kişilerin, Sadr’ın sözcüsü Cafer Musevi’nin oğluna yönelik suikast girişiminde bulunduğunu açıklamıştı.

Geçtiğimiz hafta Mukteda es-Sadr’ın Necef’teki evine insansız hava aracıyla (İHA) saldırı düzenlenmişti. Saldırı sırasında Sadr’ın Kum kentinde olduğu ve olayda can kaybının yaşanmadığı açıklanmıştı.

Irak’ta 1 Ekim’den bu yana süren gösterilere, Sadr Hareketi’nin destek verdiği biliniyor. Söz konusu saldırıların da bu destekle bağlantılı olduğu ifade ediliyor.