Skip to main content

Molla yargısı: Ukrayna uçağı kurbanlarını anmaya 5 yıl hapis

Molla yargısı: Ukrayna uçağı kurbanlarını anmaya 5 yıl hapis
İran rejim yargısı, Pasdaranlarların düşürdüğü Ukrayna’ya ait yolcu uçağı kurbanlarını anmak için toplanma çağrısı yapan insan hakları savunucusu Mehdi Mahmudyan'ı 5 yıl hapis cezasına çarptırdı. Mahmudyan’a Ukrayna heyetinin uçağın düşürülmesiyle ilgili müzakereler için Tahran’da  bulunduğu bir zamanda ceza verildi.
posted onOctober 20, 2020
nocomment

İran İslam Cumhuriyeti rejim yargısı, bu yılın başlarında Devrim Muhafızları (Pasdaran) tarafından 8 Ocak’ta düşürülen Ukrayna Havayollarına ait 752 sefer sayılı Boeing tipi yolcu uçağı kurbanlarını anmak için toplanma çağrısı yapan insan hakları savunucusu Mehdi Mahmudyan'ı 5 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Mahmudyan’a hapis cezası verilmesi, uçağın düşürülmesiyle ilgili İran rejimi ile Ukrayna arasında devam eden müzakere görüşmelerinin ikinci turu için Ukrayna resmi heyetinin Tahran’da bulunduğu bir zamana denk geldi.

Mahmudyan, geçtiğimiz Kasım ayında 77 reform aktivistinin halk protestolarıyla ilgili imzaladığı açıklamanın ardından bir yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Kasım ayında gerçekleşen protestoların ikinci gününde, Mahmudyan'ın da katılımcısı olduğu protesto metni imzalanmış, imzacılar, İran rejim güçlerinin protestolara karşı tepkisini “halkın parasıyla satın alınan silahların halka karşı acımasızca kullanıldığını vurgulamış ve rejim güvenlik güçlerinin şiddetine son verilmesini talep etmişti.

‘İran İslam Cumhuriyeti ulusal güvenliğine karşı faaliyet yürütmek’ ve ‘rejim karşıtı propaganda yapmak’ suçundan yargılanan Mahmudiyan, tutuklandıktan sonra 500 milyon tümen kefaletle serbest bırakılmıştı.

İran rejimi Pasdaran güçleri geçtiğimiz Ocak ayında, ABD’nin Pasdaranlara bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve beraberindeki 10 üst düzey askeri yetkiliyi Bağdat’ta öldürmesi ardından, ABD’nin Irak ve Güney Kürdistan’da (Başûr) konuşlu bulunan askeri hedeflerine misilleme amacıyla füze saldırıları düzenlediği sırada, Tahran’dan Ukrayna'nın başkenti Kiev'e gitmek için havalanan Ukrayna Havayollarına ait yolcu uçağını füzelerle vurarak düşürmüştü.

Molla rejimi ilkin uçağın güçleri tarafından düşürüldüğünü ret etmiş, ardından ortaya çıkan ve Pasdaran füzeleriyle vurulduğunu gösteren kanıtlar nedeniyle işlediği suçu itiraf etmişti.

176 yolculu sivil uçağın düşürülmesinden 72 saat sonra rejim, uçağın Pasdaranların 2 füzesiyle vurduğunu açıklamak zorunda kalmıştı. Düşürülen uçaktan kurtulan olmamıştı.

Ukrayna’ya ait sivil uçağının düşürülmesini eleştiren insan hakları aktivisti Mehdi Mahmudyan’ın cezalandırılması, olayda ihmal suçu işleyen güvenlik yetkililerinin yargılandığı davaya net ve şeffaf bilgilerin ulaştırılmadığı bir süreçte gelmesi dikkat çekti.