بازبدە بۆ ناوەڕۆکی سەرەکی

General Mazlum: Çocukları silah altına alanlar cezalandırılacak

General Mazlum: Çocukları silah altına alanlar cezalandırılacak
HSD Genel Komutanı General Mazlum Kobani, HSD içinde çocuk yaşta kişilerin silah altına alındığı iddialarına karşılık HSD’nin böyle bir uygulamasının olamayacağını, kanıtlanması halinde de sorumluların cezalandırılacağını söyledi.
posted onJuly 12, 2020
noبۆچوون

Omurgasını Kürt Halk Savunma Birlikleri’nin (YPG) oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri (HSD) Genel Komutanı General Mazlum Kobani, HSD içinde çocuk yaşta kişilerin silah altına alındığı iddiaların ret ederek HSD’nin böyle bir uygulamasının olamayacağını, kanıtlanması halinde de sorumluların cezalandırılacağını söyledi.

General Mazlum, silah altına alındığı iddia edilen çocukların ailelerine iade edileceklerini ve ıspatlanması halinde çocukları askeri birliklere alan kişilerin de cezalandırılacağını teydi ettiği bildirildi.

Bu konu ve Batı Kürdistan’ı (Rojavav) ilgilendiren diğer konularla ilgili General Mazlum Kobani ile görüşme gerçekleştiren Rojavalı Kürt siyasetçi Şêrwan İbrahim, General Mazlum ile yaptığı görüşmenin ayrıntıları hakkında Rûdaw’a konuştu.

Şêrwan İbrahim, “Gerçekten General Mazlum Suriye’nin kuzeydoğusunda örnek bir lider haline gelmiş. Tüm bileşenlerle görüşüyor, herkesi dinliyor. Biz de kendisi ile görüşmek istedik, bir takım istek ve talepler vardı. Bu görüşmede bu konuları masaya yatırdık. Bunlardan biri silah altına alındığı iddia edilen çocukların meselesiydi. Diğeri kamu hizmetleri konusuydu. Halkın bu konulardaki talep ve şikayetlerini aktardık” dedi.

“Uzun zamandan beri denetimler yapılıyor”

HSD’nin 18 yaşından küçükleri silah altına almak gibi bir yaklaşımının olmadığını, bu konuya dair uzun zamandan beri sıkı denetimlerin yapıldığını ifade eden İbrahim, General Mazlum’un gerek Rojava Özerk Yönetimi ve gerekse de halk ile diyalog halinde olduğunu söyledi.

Şêrwan İbrahim, şunları söyledi:

“Görüşmede ele aldığımız konulardan biri de son zamanlarda HSD’ye alındığı belirtilen çocuklarla ilgiliydi. Ben kendim de çocuklardan birinin ailesi ile görüştüm ve onlara HSD’nin böyle birşeyi kabul etmediğini, çocukları silah altına alma gibi bir yaklaşımları olmadığını aktardım. General Mazlum görüşmede bize, ‘biz bu durumlardan sorumlu değiliz, bu çocuklar bizim güçlerimiz tarafından alınmadı. Böyle bir şeyi kabul etmiyoruz. Benim adıma çocukların ailelerine selam söyleyin. Çocukların ailelerine geri gönderilmesi için baskı yapacağımızı ve nerede olurlarsa olsunlar mutlaka ailelerine geri dönmelerini sağlayacağımızı söyleyin. Bu tür uygulamalar içerisinde olanlar da soruşturulup cezalandırılacak’ dedi.”

“HSD’yi sorumlu tutmaka yanlış”

General Mazlum’a halkın kendisinden beklenditlerini ilettiğini, kendisinin de ‘halkın hizmetinde olacağı mesajını verdiğini verdiğini belirten Kürt siyasetçi Şervan İbrahim, belge olmadan çocukların silah altına alındığının iddia edilmesinin ve bu konuda HSD’yi sorumlu tutmanın da yanlış olduğunu vurguladı.

PYNK-ENKS görüşmeleri

İbrahim, “Dünyanın her yerinde, Avrupa’da bile çocuklar ile aileleri arasında sorunlar oluyor. Devlet çocukları, psikolojik destek için bir süre kontrol altında tutuyor. Rojava’da da ailesine küsüp evden çıkan her çocuğun HSD tarafından alındığını iddia etmek haksız bir suçlama olur. Ancak burada Rojava’da da Avrupa’daki gibi evden ayrılan çocukları tutup psikolojik destek verecek merkezler olmalı” diye konuştu.

HSD Genel Komutanı’nın Rojava’da Kürt taraflar arasındaki diyaloğun devam edeceğinin altını çizerek vurguladığını aktaran İbrahim, “General Mazlum ENKS ve PYNK arasındaki görüşmeler hakkında iyimser. Bu konuda pozitif bir yaklaşım gösterdiğini gördük. Kürt taraflar arasındaki görüşmelerin sonuç alınıncaya kadar devam edeceğini vurguladı” dedi.