Ana içeriğe atla

Libya Ulusal Ordusu: Erdoğan Kürtleri katledip DAİŞ’i destekledi

Libya Ulusal Ordusu: Erdoğan Kürtleri katledip DAİŞ’i destekledi
Libya Ulusal Ordusu Sözcüsü El-Mismari “Erdoğan, Kürtleri katledip, şehirlerini yok ederken DAİŞ ve diğer terör örgütlerini destekledi” dedi. Libya Temsilciler Meclisi üyesi El Zixid ise Türk devletine ait savaş gemilerinin Doğu Akdeniz hattına girmesi halinde Ulusal Ordu’nun hedefi olacağını söyledi.
posted onJanuary 19, 2020
noyorum

Dünyanın gözü Almanya’nın başkenti Berlin’de devam eden Libya Konferansına çevrilmişken konferansın ana taraflarından biri olan Libya’daki General Halife Hafter komutasındaki Libya Ulusal Ordusu Sözcüsü Ahmed el-Mismari Libya’daki rakipleri Ulusal Mutabakat Hükümetini destekleyen Türk devleti ve Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik çok sert açıklamalarda bulundu.

El-Mismari, “Erdoğan, Kürtleri katledip şehirlerini yok edip ekonomilerini zayıflatırken DAİŞ ve diğer terör örgütlerini destekledi” dedi.

Ahmed el-Mismari, Türkiye, DAİŞ ve El-Kaide'nin tüm üyeleri için bir operasyon üssüydü. Bu nedenle Türk devleti üzerinden Libya'da bir barış yolu kurulamaz" ifadelerini kullandı.

Libya Temsilciler Meclisi üyesi: Türk gemileri Doğu Akdeniz’e girerse vuracağız

Öte yandan Berlin’deki Libya Zirvesi öncesi Mezopotamya Ajansına konuşan General Hafter’in Ulusal Ordusu ile ittifak halindeki Libya Temsilciler Meclisi üyelerinden İbrahim Abdullah El Zixid, Libya Ulusal Ordusu’nun, Türk devletine ait savaş gemilerinin Doğu Akdeniz hattına girmesi halinde hedef alacağı yönünde karar alındığını açıkladı.

Türk devleti ile Rusya arasında İdlib-Trablus pazarlığının olabileceğine dikkat çeken Zixid, Berlin’de yapılacak zirvenin de başarısız olacağını söyledi.

“Libya Merkez Bankası Müdürü, petrol paralarını teröristlere veriyor”

Zixid, “Libya Ulusal Ordusu, ülkenin yaklaşık yüzde 80’ini özgürleştirdi. Şimdi de kalan yüzde 20’sini teröristlerden almak istiyor. Bu teröristler hem içeriden hem de dışarıdaki bazı güçlerden destek alıyor. İçeriden Serrac hükümetinden destek alıyor. Libya Merkez Bankası Müdürü de onları destekliyor. Banka Müdürü Libya’da sattığı petrolün gelirini bu teröristlere aktarıyor. Bu teröristler de Afrika, Türkiye ve Suriye’den geliyor. Suriyeli olanlar da Türk devletine bağlı olan güçlerdir. Bu gelir, Libya halkınındır. Ancak onlara ulaşmıyor. Bu ve benzeri uygulamalar topraklarımızın işgalde kalmasını sağladı” dedi.

“Erdoğan Libya petrolüne göz dikti”

Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Libya’da bulunan enerji ve petrole göz diktiğini vurgulayan Zixid, “Erdoğan ve Serrac hükümeti bir ittifak geliştirmek istiyor. Serrac Libyalı olduğunu söylüyor ama annesi ve babası Türk’tür. Oluşturdukları hükümet meşru değildir. Tiyatrovari bir şekilde onu resmi göstermeye çalışıyorlar ancak parlamentoda onay almamış bir yapıdır. Erdoğan ve Serrac hükümetinin anlaşmasının bir geçerliliği yok. Libya Parlamentosu da bunu kabul etmedi. Parlamento olarak Serrac ile hükümetinde iç ve dış işleri bakanlarını yargılama kararı aldık. İşgalci bir gücü (Türk askeri) Libya topraklarına getirerek, ülkelerine ihanet ettikleri için yargılanacaklar” ifadelerini kullandı.

“İdlib’deki cihatçı gruplar Trablus’a taşındı”

İdlib’deki cihatçı grupların Trablus’a taşındığını söyleyen Zixid, “Türk devleti geçtiğimiz günlerde iki sivil uçakla çete üyelerini Libya’ya getirdi. Her uçakta yaklaşık 180 kişi vardı. Onlardan bazıları güçlerimiz tarafından esir alındı. Hepsi de Suriye’den getirildiklerini itiraf etti. Bazıları da Trablus’un mahallelerine girdi. Halkın evini yağmalıyorlar. Bu yaklaşımı hiç kimse kabul etmez. Libya halkı onlara karşı savaşıp topraklarından çıkaracak” dedi.

“Mısır ile Doğu Akdeniz savunma hattı anlaşmaları yapacağız”

Doğu Akdeniz hattının Libya için savunma hattı olduğuna dikkat çeken Zixid, bu konuda Mısır ile bazı anlaşmalar yapacaklarını söyledi. Zixid, Yunanistan ve Kıbrıs Cumhuriyeti ile de görüşmelerinin olduğunu belirtti ve Libya Ulusal Ordusu’nun, Türk devletine ait savaş gemilerinin Doğu Akdeniz hattına girmesi halinde hedef alacağı yönünde karar alındığını da ifade etti.

“Berlin’deki Konferans başarısız bir girişimdir”

Zixid, Berlin’de devam eden Libya Konferansı’na ilişkin de şunları söyledi: 

“Berlin’deki Konferans, başarısız bir girişimdir. Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi Gassan Selam bunu yapıyor. BM temsilciği öncülüğünde bunu yapıyor ancak Libya için olumsuz olacak. Libya için kongre diyordu, ancak olmadı, şimdi de Berlin toplantısı diyor. Bu toplantıda çıkacak kararların onaylaması için bazı kişileri seçmişler. Parlamentoda kimseyi davet etmemişler. General Hafter’i davet etmişler. Biz General Hafter ile birlikte hareket ediyoruz. Nasıl Moskova’da kararlı davrandıysa Berlin’de de aynı kararları savunacak. Almanya Dışişleri Bakanı, Hafter’i davet etmeye geldiğinde bazı taleplerimizi söyledik. Birincisi Libya’nın özgürlüğü, ikincisi ise teröre karşı savaş oldu. Bu hem Libya halkının hem de parlamentosunun kararlarıdır. Libya’daki çete ve teröristleri silahlarını bıraktığında barış ve refah ortamı olur.”

Türk devleti kendi emelleri için Libya iç savaşını körükledi

Turkiye urdusu

 

Türk devleti, Müslüman Kardeşler ve diğer radikal İslamcı örgütlerin desteklediği Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Konseyi Başkanı Fayiz es-Serrac'a destek için Libya'ya asker göndereceğini açıklayarak ülkedeki iç savaşa müdahil olmuştu. 

İç savaşın yaşandığı Libya'da kalıcı bir ateşkes sağlanması için çatışmanın tarafları olan Libya Ulusal Ordusu Komutanı General Halife Hafter ile Ulusal Mutabakat Hükümeti Konsey Başkanı Fayiz es-Serrac ile Rusya ve Türk devletinin girişimiyle hafta başında Moskova'da bir toplantı gerçekleştirilmişti. Toplantıdan amaçlanan şey, Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 8 Ocak'ta İstanbul'da yaptığı ateşkes çağrısının ardından yürürlüğe giren ateşkesi kalıcı hale getirmek ve bir anlaşma metni imzalamaktı. Ancak Hafter'in anlaşma metnindeki bazı bölümlere itiraz etmesi ve Moskova'yı terk etmesiyle birlikte bu girişim başarısızlığa uğramıştı.

Şimdi ise gözler, Almanya'nın girişimiyle Berlin'de düzenlenmesi kararlaştırılan ve şu saatlerde devam eden Libya Konferansı'na çevrilmiş durumda.