Ana içeriğe atla

General Hafter kendini Libya Devlet Başkanı ilan etti

General Hafter kendini Libya Devlet Başkanı ilan etti
Libya Ulusal Ordusu lideri General Halife Hafter, Suheyrat Anlaşmasını artık tanımadığını açıklayarak kendisini ‘Libya’nın Devlet Başkanı’ ilan etti.
posted onApril 28, 2020
noyorum

Libya Ulusal Ordusu lideri General Halife Hafter, Suheyrat Anlaşmasını artık tanımadığını açıklayarak kendisini ‘Libya’nın Devlet Başkanı’ ilan etti.

General Hafter, “es-Suhayrât Anlaşması’nın hükümsüz kalması ve önümüzdeki dönemde ülke idaresini üstlenmesi konusunda Libyalıların kendisine verdiği yetkiyi kullandığını” ifade etti.

Televizyon kanalı aracılığıyla Libya halkına seslenen Libya Ulusal Ordusu lideri General Halife Hafter, konuşmasında şunları söyledi:

“Özgür Libyalılar! Ülkeyi harap eden “siyasi anlaşmayı” hükümsüz bırakmanız ve bu aşama için uygun gördüğünüzü yetkilendirmeniz için size yaptığımız çağrılara verdiğiniz cevaba uyduk. Güvenlik şartlarının ağırlığına rağmen, Libya Arap Silahlı Kuvvetleri Genel Komutanlığı’nın, halk iradesine cevap verdiğini duyuruyoruz.

Genel Komutanlık, tüm güçlerin kaynağı olan Libya halkının kararıyla bu olağanüstü şartlarda, siyasi anlaşmayı (es-Suhayrat) tarihin bir parçası olacak şekilde sonlandırma sorumluluğu ve tarihi vazifesini üstlenmekten gurur duyuyor.”

General Hafter, halk idaresine bağlı olacağına ve Libya halkının çektiği sıkıntıları hafifletmek için elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağını, Libya vatandaşlarının hizmetinde olarak halkın hakkını koruyacağını, halkın isteklerini yerine getirme ve halkın menfaati için her türlü yeteneklerden yararlanmayı en önemli öncelikleri arasına alacağını söyledi.

General Hafter ayrıca, kurtuluş sürecini sonuna kadar devam ettirmekle beraber, halkın istek ve iradesine göre devletin kalıcı sivil kurumlarını inşa etmek için çalışma şartlarını oluşturacağının sözünü verdi.

General Hafter’in, ‘şüpheli ve ülke yönetiminde tehlikeli kaymalara sebep olmakla’ suçladığı 2015 yılında Fas’ın es-Suhayrat kentinde imzalanan siyasi anlaşma, Birleşmiş Milletler (BM) himayesinde Türk devletinin Suriye’de piyon olarak kullandığı cihatçı çeteler eliyle desteklediği Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti lideri Fayiz es-Serrac başkanlığındaki Başkanlık Konseyi ve Halid el-Mişri başkanlığındaki Libya Devlet Yüksek Konseyi’nin çabalalrı sonucu gerçekleştirilmişti.

General Halife Hafter’in kendisini Libya Devlet Başkanı ilan etmesiyle ilgili Ulusal Mutabakat Hükümeti’nden henüz bir açıklama yapılmadı.

ABD’nin mesajı: Libya’nın siyasi yapısında değişikliklere sebep olacak

Libya Ulusal Ordusu lideri General Halife Hafter’in açıklamasına ABD’den yanıt geldi. ABD’nin Libya Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, bu ilanın Libya’nın siyasi yapısında değişikliklere sebep olacağı vurgulandı.

Büyükelçilik açıklamasında, “Libya Ulusal Ordusu Komutanı ve tüm tarafların Libya’nın içinde bulunduğu krizi giderme yollarını bulma ve ülkedeki sorunların çözümüyle ilgili ilerleme kaydetme konusunda ciddi bir diyalog imkanlarının olduğu” ifade edildi.