Ana içeriğe atla

BM ve 5 ülkeden Libya’da ateşkes çağrısı

BM ve 5 ülkeden Libya’da ateşkes çağrısı
Birleşmiş Milletler’in yanı sıra Fransa, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Yunanistan, ve Kıbrıs Cumhuriyeti, Libya'da çatışan taraflara ateşkes çağrısı yaptı.
posted onMay 12, 2020
noyorum

Birleşmiş Milletler’in (BM) yanı sıra Fransa, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Yunanistan, ve Kıbrıs Cumhuriyeti, iç savaşın sürdüğü Libya'da çatışan taraflara ateşkes çağrısı yaptı.

Fransa, Mısır, BAE, Yunanistan ve Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanları, bugün gerçekleştirdikleri telekonferans görüşmesi sonrasında yayımladıkları ortak açıklamada, Doğu Akdeniz'deki istikrarı ve barışı tehdit eden krizleri ele aldıklarını bildirdi.

Açıklamada, söz konusu ülkeler arasında siyasi istişarelerin yoğunlaştırılmasının önemine dikkat çekilirken, "Doğu Akdeniz'de gerilimin tırmanmasından ve sürekli provokatif eylemlerden derin kaygı duyulduğu" ifade edildi. 

“Türk devletinin arama çalışmaları uluslararası kanunlara aykırı”

Beş ülke, Türk devletinin Akdeniz'deki petrol ve doğalgaz faaliyetlerinin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin münhasır bölgesinde gerçekleştiğini belirterek, söz konusu arama çalışmalarının "uluslararası kanunlara aykırı olduğunu" vurguladı. 

Türk devleti ile Libya’da küçük bir alanı kontrolünde tutan Ulusal Mutabakat Hükümeti arasında imzalanan deniz yetki alanlarının sınırlandırılması ile güvenlik ve askeri iş birliğini kapsayan anlaşmaların da uluslararası hukuka aykırı olduğunu kaydeden söz konusu ülkeler, bu anlaşmalar ile üçüncü ülkelerin egemenlik haklarına müdahale edilemeyeceğini, bu anlaşmaların deniz hukukuna uygun olmadığını ve üçüncü ülkeler için yasal bir yükümlülük doğuramayacağının altını çizdi.

beş ülkenin bakanları ayrıca, Libya'da çatışmaların ve geriliminin tırmanmasından üzüntü duyduklarını ifade etti.

BM’den de ateşkes çağrısı

BM

 

Öte yandan BM Genel Sekreter Sözcüsü Stéphane Dujarric, bugün gerçekleştirdiği basın brifinginde, Libya'da süren çatışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Sputnik'te yer alan habere göre, Dujarric, "Geçen perşembe günü, gelen haberlere göre, Trablus’ta sivil bölgeye yönelik düzenlenen saldırıda 2 sivil öldürüldü, 3 sivil de yaralandı. Genel Sekreter ayrıca 9 Mayıs’ta Mitiga Uluslararası Havalimanı'na yapılan saldırıyı da kınıyor" diye konuştu.

BM Libya Misyonu'nun Ramazan ateşkesi çağrısında bulunduğunu hatırlatan Dujarric, "BM Genel Sekreteri, durumu hafifletmek için derhal tüm askeri operasyonlara son verilmesi çağrısında bulundu. Guterres, Libya’daki çatışmanın askeri çözümünün olmadığını kaydediyor ve tüm tarafları, siyasi çözüme ulaşılması amacıyla derhal diyalog başlatmaya çağırıyor" dedi.

Libya krizi

Libya’da ülke topraklarının büyük bir kısmını kontrolünde tutan General Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu ile Türk devletinin Suriye ve Batı Kürdistan’daki (Rojava) işgal alanlarında bulunan cihatçı çetelerle desteklediği Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti arasında uzun zamandan beri çatışmalar var.

Libya Ulusal Ordusu, geçtiğimiz günlerde Mutabakat Hükümeti’nin elinde kalan başkent Trablus’un özgürleştirilmesi için askeri harekat başlattığını duyurmuştu.

Libya’daki çatışmaların sonlandırılması amacıyla geçtiğimiz aylarda Almanya’nın başkenti Berlin’de gerçekleştirilen Libya Konferansı'nda ateşkesle ilgili uzlaşma sağlanmış ve Türk devleti gibi Mutabakat Hükümetine destek amacıyla silah, asker ve cihatçı  gönderen ülkelerin Libya'ya yönelik bu askeri müdahalelerden kaçınılması gerektiği çağrısı yapılmıştı. Berlin Konferansına katılıp konferansta alınan kararlara bağlı olduklarını belirten ülkeler, Türk devletinin Libya'daki varlığını kınadıklarını belirtmişti.

Türk devletinin Libya'daki faaliyetlerinin "Libya'nın komşuları, Afrika ve Avrupa'nın istikrarına bir tehdit oluşturduğunu" kaydederek, Libyalı taraflara ramazan ayı boyunca ateşkes çağrısı yapan ülkeler, Libya krizine BM himayesinde kalıcı bir siyasi çözüm bulmak için çalışmaya ve Berlin Konferansı'nın ortaya koyduğu üç fasıllı müzakerelere devam etmeye bağlı olduklarını belirtti.