بازبدە بۆ ناوەڕۆکی سەرەکی

HDP belediyesinden bir ilk: %50 kadın kotası

HDP belediyesinden bir ilk: %50 kadın kotası
HDP’li Hazro Belediyesi Meclisi, belediye personeli alımı için %50 kadın kotasına karar vererek bir ilke imza attı.
posted onJuly 4, 2019
noبۆچوون

Kuzey Kürdistan’da Halkların Demokrasi Partisi’nin (HDP) elindeki Diyarbakır’ın Hazro ilçesi Belediye Meclisi, belediye personeli alımı için %50 kadın kotasına karar vererek bir ilke imza attı.

Hazro Belediye Meclisi, Temmuz ayı toplantısında eşit temsiliyeti esas alan ve belediye personelinin %50’sinin kadın olmasını öngören bir karar aldı.

Alınan karara ilişkin Mezopotamya Ajansı’na konuşan Hazro Belediyesi Eşbaşkanı Gülistan Ekti,, bölgede yaşanan çatışma ortamından kaynaklı kadınların yaşam alanının çok daraldığını belirterek, “Hazro’da göreve başladığımız zaman ilk iş olarak kadınların yaşam alanlarını geliştirmek için çalışma yürütmek oldu. Bunun öncülüğünü yapmak adına da belediyemize alacağımız teknik ve idari personel için %50 kadın kotası uygulamasını tartışmaya açtık ve daha sonra konuyu meclisin gündemine taşıdık. Göreve başladığımız süre içerisinde de bu karara uygun personel alımını gerçekleştirdik. Dün itibari ile karar meclisimizden geçti. %50 kadın kotası kararını partimiz HDP’nin ilkeleri açısından bir kazanım olarak görüyoruz” diye konuştu.

HDP, daha önce Türkiye ve Kuzey Kürdistan’daki yerel ve parlamento seçimlerinde de %30 ve %40 gibi farklı kadın kotası uygulamalarını gündemine getirmiş ve uygulamıştı. HDP Kadın Meclisi, daha önceki seçimlerde bu kotanın %50’ye yükseltileceğini açıklamıştı.

HDP, kadın parlamenter sayısı açısından da Türkiye’deki diğer siyasi partilerden farklı olarak en çok kadın parlamenter oranına sahip parti.