بازبدە بۆ ناوەڕۆکی سەرەکی

ABD: Rusya, General Hafter’e savaş uçakları gönderdi

ABD: Rusya, General Hafter’e savaş uçakları gönderdi
ABD yönetimi, Rusya'nın General Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu’na destek amacıyla ülkeye savaş uçakları gönderdiğini açıkladı.
posted onMay 26, 2020
noبۆچوون

ABD yönetimi, Rusya'nın Libya'daki General Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu’na destek amacıyla savaş uçakları gönderdiğini açıkladı.

ABD Afrika Kuvvetleri Komutanlığı (AFRICOM) tarafından yapılan açıklamada, Libya'ya gönderilen savaş uçaklarının, Türk devletinin silah, asker ve cihatçı çeteler göndererek destek verdiği Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne karşı bitirme operasyonları gerçekleştiren General Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu’na destek amacıyla gönderildiği belirtildi.

AFRICOM'dan yapılan yazılı açıklamada, Rusya'nın son zamanlarda Libya'daki Kremlin destekli özel güvenlik şirketi Wagner'e destek vermek üzere bu ülkeye MiG-29 tipi savaş uçağı gönderdiği belirtildi.

Bu uçakların General Hafter'i destekleyen Wagner grubuna taarruz desteği vereceği belirtilen açıklamada, "Rus uçakları, Rusya'daki bir hava üssünden gelip Rusya menşeli olduğunu kamufle etmek için Suriye'de tekrar boyanarak Libya'ya geçti" ifadeleri kullanıldı.

Orgeneral Townsend: Rusya, Libya’da da dengeyi kendi lehine çevirmeye çalışıyor 

Açıklamada görüşlerine yer verilen AFRICOM Komutanı Orgeneral Stephen Townsend, Rusya'nın tıpkı Suriye'de yaptığı gibi Libya'da da dengeyi kendi lehine çevirmeye çalıştığını kaydetti.

Townsend şu değerlendirmelerde bulundu:

"Tıpkı Suriye'de gördüğüm gibi Rusya Afrika'daki askeri etkisini artırmaya çalışıyor. Rusya uzunca bir zaman Libya'daki çatışmalara müdahalesinin tam boyutunu inkar etti ancak artık inkar yok. Rusya dördüncü nesil savaş uçaklarını oraya gönderirken adım adım izledik. Rusya'dan devlet desteği olmadan ne Libya Ulusal Ordusu ne de özel güvenlik şirketleri o uçakları silahlandırıp kullanamaz.”

Uluslararası camianın, General Hafter'in Türk devleti tarafından cihatçılarla takviye edilen Mutabakat Hükümeti milislerine bir hava operasyonu düzenleyeceğini ilan ettiğini duyduğunu vurgulayan Townsend, bu hava operasyonunun Rus pilotlar ile gerçekleştirileceğini ileri sürdü.

“Sonraki adım kıyılardaki hava sahasını kapatmak”

ABD Avrupa ve Afrika Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Jeff Harrigian da Rusya'nın sonraki adımlarına işaret ederek, "Rusya, Libya'da kıyılardaki üsleri ele geçirirse bir sonraki adımı uzun menzilli Geçişe Kapatma ve Alan Hakimiyeti (A2AD) silahlarını (hava savunma sistemleri) oraya yerleştirmek olacaktır. O gün geldiğinde, bu durumda Avrupa'nın güney kanadı için büyük bir güvenlik kaygısı söz konusu olacaktır" değerlendirmesinde bulundu.