رفتن به محتوای اصلی

بدستور خامنه‌ای کمک سالانه به حماس از ١٠٠ میلیون دلار به ٣٦٠ میلیون دلار افزایش یافت

بدستور خامنه‌ای کمک سالانه به حماس از ١٠٠ میلیون دلار به ٣٦٠ میلیون دلار افزایش یافت
posted onAugust 7, 2019
noدیدگاه

آواتودی*

مقامات امنیتی اسرائیل سه‌شنبه پانزدهم مرداد/ ششم اوت به رسانه‌های کشورشان گفته‌اند بر اساس اطلاعاتی که از رصد دایمی حماس دارند، پی برده‌اند که جمهوری اسلامی ایران کمک مالی سالانه به حماس را از ١٠٠  میلیون دلار به ٣٦٠ میلیون دلار افزایش داده است.

نهادهای امنیتی اسرائیل سیستم خبرچینی پرقدرتی برای رصد سران حماس و تحرکات آنها دارند. به نظر می‌رسد اطلاعات آنها از وعده افزایش کمک مالی ایران به حماس، بر اساس این رصدهای بی‌وقفه در خصوص مهره‌های ارشد حماس باشد.

به گزارش شبکه ١٢ تلویزیون اسرائیل، رژیم ایران از حماس خواسته است به خاطر این افزایش کمک، از توانایی موشکی اسرائیل به حکومت ایران اطلاعات بدهد.

به موجب این گزارش، تصمیم رژیم ایران به افزایش کمک به حماس، در جریان اقامت دو هفته پیش هیئت حماس در تهران و بویژه دیدار آنها با علی خامنه‌ای رهبر حکومت اسلامی گرفته شد. خامنه‌ای داشتن «موشک‌های نقطه‌زن» در دست فلسطینی‌ها را «احساس پیشرفت» توصیف کرده بود.

صالح العاروری معاون رییس دفتر سیاسی حماس همراه با موسی ابو مرزوق، ماهر صالح، حسام بدران، اسامه حمدان، عزت الرشق و اسماعیل رضوان دو هفته پیش به ایران رفتند تا پس از چند سال سردی روابط، مناسبات فیمابین را ارتقا دهند.

العاروری در دیدار با شماری از مقامات دیگر جمهوری اسلامی نیز گفته بود که حماس خود را «در خط مقدم حمایت از ایران» می‌داند و «هر اقدام خصمانه در مورد ایران، اقدام خصمانه بر ضد فلسطین و جریان مقاومت است».

اسرائیلی‌ها گفته‌اند رژیم ایران کمک‌های مالی و نظامی به سازمان جهاد اسلامی فلسطین را نیز بیشتر کرده است؛ «زیاد النخاله» دبیر کل این سازمان مسلح فلسطینی نیز دی ماه ١٣٩٧ در تهران با علی خامنه‌ای دیدار کرد.

حسن روحانی تایید کرده که وضع مالی و اقتصادی کشور «سخت‌تر از زمان جنگ با عراق است»؛ اما افزایش کمک مالی رژیم به سازمان‌های مسلح فلسطینی نشان می‌دهد سران رژیم تهران برای مقابله با اسرائیل اهمیت بیشتری قائل هستند تا وضع معیشتی مردم ایران.

 

*گزارش‌های خبری، مطالب تحلیلی، مقالات و نیز نوشته‌های سردبیری بخش فارسی شبکه آواتودی، کپی شده از منابع دیگر نیست. تمامی مطالب بخش فارسی، ویژه شبکه آواتودی نوشته و تهیه می‌شود.