رفتن به محتوای اصلی

روسیه "توافق‌نامه همکاری جامع" با ایران را تعلیق کرد

روسیه "توافق‌نامه همکاری جامع" با ایران را تعلیق کرد
مسکو در طول تاریخ ٤٥ ساله اخیر هیچگاه از تنها گذاشتن جمهوری اسلامی ایران در شرایط حساس ابایی نداشته و حتا به اکثر قطعنامەهای شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران رای مثبت داده است. این بار نیز روسیه در اقدامی پیش‌بینی نشده تعلیق توافقنامه همکاری جامع با ایران را اعلام کرده است.  
posted onJune 17, 2024
noدیدگاه

خبرگزاری بین‌المللی رویترز در گزارشی به‌نقل از دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه نوشت: "به‌دلیل انتخابات ریاست جمهوری در تهران، تغییر در برنامه وجود دارد".

در همین رابطه وبسایت حکومتی خبرآنلاین در گزارشی از فرمان ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه برای تعلیق "توافقنامه همکاری جامع" با ایران خبر داد.

پسکوف گفت: "با این‌که هنوز کار بر روی معاهده جامع بین روسیه و ایران ادامه دارد اما با توجه به دوره فعلی در تهران، برنامه کمی تغییر می‌کند".

همچنین ضمیر کابلوف، مقام وزارت امور خارجه روسیه در رابطه با توافق مذکور گفته بود: "این یک تصمیم استراتژیک رهبری دو کشور است. این روند به دلیل مشکلاتی که شرکای ایرانی ما دارند متوقف شده است".

پیش‌تر کاظم جلالی، سفیر جمهوری اسلامی در مسکو، از امضای "توافق‌نامه جامع و بلندمدت همکاری‌های راهبردی دو کشور، پس از انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران" خبر داده بود.

کار بر روی یک «توافق بزرگ» جدید بین مسکو و تهران در سپتامبر ۲۰۲۲ در جریان دیدار ولادیمیر پوتین و ابراهیم رئیسی اعلام شد.