رفتن به محتوای اصلی

Ali Sistani’den erken seçim çağrısı

Ali Sistani’den erken seçim çağrısı
Irak’ta Şiilerin en büyük dini merci Ali Sistani, yeni hükümetin acilen kurulması ve en kısa zamanda erken seçime gidilmesi çağrısı yaptı.
posted onFebruary 1, 2020
noدیدگاه

برچسب‌ها

Irak

Irak’ta Şiilerin en büyük dini merci Ali Sistani, Irak’ta kurulacak yeni hükümetin acilen kurulması ve en kısa zamanda erken seçime gidilmesi çağrısı yaptı.

Sistani’nin Kerbela’daki Temsilcisi Abdulmehdi Kerbelayi, cuma hutbesi sonrası dini mercinin “siyasi mesajı”nı okudu.

Mesajında hükümet karşıtı gösterilerin üzerinden 4 ay geçmesine rağmen hala bir hükümetin kurulamamasını eleştiren Sistani, “Halkın bağrından kopan ve durumu sakinleştirebilen yeni bir hükümetin acilen kurulması gerekiyor. Bu hükümet de ülkeyi en kısa zamanda özgür ve nezih bir erken seçime götürmeli” ifadelerini kullandı.

“Şii partiler yeni başbakan konusunda anlaşamadı” 

Siyasi partilerin yeni başbakan konusunda anlaşamadığını ve ayrıştığını vurgulayan Şii dini merci, Irak’ın içinde bulunduğu ortamda en uygun seçeneğin “sandık başına gitmek” olduğunu savundu. 

ABD’nin Irak’a girmesinin ardından ülkenin 5’inci başbakanı olarak Ekim 2018’de göreve başlayan Adil Abdulmehdi, 29 Kasım 2019’da ülkenin farklı bölgelerinde halen süren gösteriler nedeniyle istifasını sunmak zorunda kalmıştı. Irak Parlamentosu da 1 Aralık’ta Abdulmehdi’nin istifasını kabul etmişti.

Siyasi partiler arasında yaşanan anlaşmazlıklardan ötürü ülkede yeni hükümet henüz kurulamadı.

Cumhurbaşkanı Berhem Salih’in ise 2 gün önce, siyasi partilere mektup göndererek, “3 gün içerisinde sokağın da rıza gösterebileceği bir başbakan adayı üzerinde anlaşmalarını istediği aksi durumda kendi anayasal yetkilerini kullanarak bağımsız bir isme hükümeti kurma teklifinde bulunacağını” bildirdiği iddia edilmişti.