Skip to main content

اروپا تجارت با آمریکا را بە ایران ترجیح داد

ترامپ اروپا را بە همکاری با آمریکا در تحریمهای ایران راضی کرد
ترامپ اروپا را بە همکاری با آمریکا در تحریمهای ایران راضی کرد
posted onJuly 26, 2018
nocomment

 

بنظر میرسد تلاشهای آمریکا برای راضی کردن کشورهای اروپایی برای همکاری با واشنگتن در وضع تحریمهای جدید علیە  جمهوری اسلامی بە ثمر نشستە است و آمریکا و اتحادیە اروپا بە توافقات اولیەای در این زمینە دست یافتەاند.

 

ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا روز چهارشنبە ٣ مرداد در سفر بە آمریکا و دیدار با ترامپ بر سر معاهدە تجاری اروپا و آمریکا بە توافق رسیدند.

 

سفر رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا بە واشنگتن کە بە منظور کاهش تنش تجاری میان اروپا و آمریکا صورت گرفت بە گفتە هر دو طرف بدون دستاورد نبودە است.  هر دو طرف گفتگو در کنفرانسی خبری در کاخ سفید اعلام کردند کە "بە یک توافق دست یافتەاند."

 

طبق توافق صورت گرفتە اتحادیە اروپا واردات سویا و گاز مایع از آمریکا را افزایش خواهد داد و واشنگتن نیز تجارت در زمینە خدمات، محصولات شیمیایی، دارویی، پزشکی و سویا را بیشتر خواهد کرد.

 

همچنین دونالد ترامپ از "مرحلە جدید" روابط میان آمریکا و و اروپا خبر داد و گفت : فازی برای دوستی نزدیک‌ تر و روابط تجاری قوی ‌تر که در آن هر دو طرف برنده خواهند بود. امروز روز بزرگی برای تجارت آزاد و منصفانه است.

 

همچنین ویلبر راس، وزیر بازرگانی آمریکا در مورد توافقنامە تجاری واشتنگن و اتحادیە اروپا بە فاکس نیوز گفت کە مبادلات تجاری دو طرف محدود بە دانە سویا نمیشود و تمام محصولات کشاورزی را در بر خواهد گرفت.

 

پتر آلتمایر وزیر اقتصاد آلمان نیز در توییتی اعلام کرد :تعرفه‌های گمرکی پایین می‌آید، بالا نمی‌رود.  تجارت آزاد و میلیون‌ها شغل تضمین شدند‌.