Ana içeriğe atla

İran rejimi, Macron’un Fransız akademisyenlerin serbest bırakılması talebini reddetti

İran rejimi, Macron’un Fransız akademisyenlerin serbest bırakılması talebini reddetti
İran rejimi, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un rejim tarafından haksız yere tutuklanan Fransız vatandaşları Paris Siyasal Araştırmalar Enstitüsü Sciences Po akademisyenlerinden Roland Marshall ile Fariba Adelhah’ın serbest bırakılması talebini reddetti.
posted onDecember 13, 2019
noyorum

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un İran rejiminin elinde tutuklu bulunan Fransız vatandaşlarının serbest bırakılması talebini reddetti.

Macron’un talebine Twitter hesabından cevap veren İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi, şunları söyledi:

"Fransızlar, İran’ın egemen bir ülke olduğunu, ne hükümetimiz ne de yargı otoritelerimizin başkalarının tavsiyelerini bile kabul etmeyeceğini unutmamalı. İçişlerine müdahale de bizim için ayrıca kabul edilemez."

Fransa Dışişleri Bakanlığı, İran rejimi tarafından tutuklanan Paris Siyasal Araştırmalar Enstitüsü Sciences Po akademisyenlerinden Roland Marshall ile Fariba Adelhah’ın haksız yere tutuklandıklarını ve derhal serbest bırakılmaları gerektiği açıklamasında bulunmuştu.

Fransa vatandaşı Roland Marshall ile Fransa-İran vatandaşı Fariba Adelhah, İran rejim güçleri tarafından gözaltına alınmış ve rejim mahkemesi tarafından ‘ulusal güvenliğe karşı komplo kurmak’ gibi temelsiz iddialar gerekçe gösterilerek tutuklanmıştı.

Adelhah bu yılın temmuz ayında tutuklanmış. Marshall’ın tutuklandığı ise ekim ayında ortaya çıkmıştı.

Fransa Dışişleri Bakanlığı bunu 'kabul edilemez' olarak nitelendirerek defalarca İran rejim yetkililerini tutuklu vatandaşlarını serbest bırakmaya çağırmıştı.