Ana içeriğe atla

Ruhani: ABD ile ikili görüşme mümkün değil

Ruhani: ABD ile ikili görüşme mümkün değil
İran rejimi Cumhurbaşkanı Ruhani, parlamentoda yaptığı konuşmada, şu aşamada ABD ile ikili görüşme yapmanın mümkün olmadığını söyledi. Ruhani, birkaç gün içerisinde nükleer anlaşma kurallarından bir kısmını da terk edecekleri tehdidini yineledi.
posted onSeptember 3, 2019
noyorum

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada, şu aşamada ABD ile ikili görüşme yapmanın mümkün olmadığını söyledi. Ruhani, rejimin birkaç gün içerisinde nükleer anlaşma kurallarından bir kısmını da terk edeceği tehdidini yineledi.

Ruhani, Avrupa ülkeleriyle devam eden görüşmelerden bekledikleri sonuçların çıkmaması halinde Perşembe günü itibariyle İran rejiminin nükleer anlaşmaya ilişkin bazı yükümlülüklerini de terk edeceğini söyledi.

Ruhani yaptığı konuşmada “Belki de bir yanlış anlaşılma söz konusu. Bunu defalarca söyledik ve tekrarlıyoruz. Amerika’yla ikili görüşmeye yönelik bir kararımız yok. Prensip olarak Amerika’yla ikili görüşme yapmak istemiyoruz” dedi.

“Tüm yaptırımlar kalkarsa görüşme mümkün olabilir”

Hasan Ruhani, “Eğer Amerika tüm yaptırımları kaldırırsa o durumda geçmişte 5+1 ülkeleriyle yaptığımız gibi görüşmeler mümkün olabilir. Amerika’yla görüşmemiz konusunda birkaç teklif oldu ama hepsine olumsuz yanıt verdik” ifadelerini kullandı.

Ruhani ayrıca “Eğer Perşembe günü itibariyle yaptığımız görüşmelerden bir sonuç çıkmazsa nükleer anlaşma yükümlülüklerimizi terk etme konusunda üçüncü adımımızı açıklayacağız” diyerek son günlerde İran rejim yetkililerinin dilinden düşürmediği tehdidi yineledi.

Hasan Ruhani, Avrupa ülkelerinin tavrından da memnun olmadığını dile getirdi. Ruhani, “Maalesef Amerika’nın ihaneti ve Avrupalıların yapabilecekken taahhütleri konusunda bir şey yapmamaları söz konusu. Biz diğer ülkelerden petrolümüzü satın almaya devam etmelerini istiyoruz” dedi.

İran rejimi Cumhurbaşkanı Ruhani, taahhütlerinin bir kısmını daha yerine getirmeyi bırakacakları üçüncü adım olarak nitelediği safhadan sonra da görüşmelere devam edebileceklerini belirtti.