Skip to main content

Esper: Rojava’dan askeri çekilme tamamlandı

Esper: Rojava’dan askeri çekilme tamamlandı
ABD Savunma Bakanı Mark Esper, ABD'nin Rojava’dan askeri çekilmesinin tamamlandığını açıkladı. Esper, 600 kişilik ABD askeri birliğinin Rojava’da kalacağını söyledi.
posted onDecember 5, 2019
nocomment

ABD Başkanı Donald Trump'ın Ekim ayında ABD'nin Batı Kürdistan’daki (Rojava) askerlerini çekeceğini açıklamasının ardından Savunma Bakanı Mark Esper Reuters'a verdiği mülakatta ABD'nin Rojava’dan askeri çekilmesinin tamamlandığını kaydetti.

Esper ABD'nin Rojava’nın güneydoğu bölgelerinde 600 kişilik bir birliğinin kalacağını aktardı. Trump'ın çekilme açıklamasından sonra ülkede bulunan bin askerin yüzde 40'ı çekilmişti.

NATO Zirvesi dönüşü konuşan Savunma Bakanı gerekli olduğu hallerde ABD'nin Suriye'ye küçük sayıda birlik sokup çıkartabilme olanaklarının olduğunu kaydetti.

“Avrupalılar katkı sunarsa asker sayısını daha da azaltabiliriz”

Avrupalı ülkelerin Rojava ve Suriye’deki terörle mücadelesine de değinen Esper, Avrupa'nın Suriye görevine katkısı olması durumunda ABD'nin Suriye'deki birliklerini daha da azaltabileceğini belirtti.

NATO Zirvesi nedeniyle Londra'da bulunan ABD Başkanı Donald Trump da ABD birliklerinden Rojava’daki petrol rezervlerinin DAİŞ'in eline düşmemesini sağlamasını istediğini kaydetti.

Trump-Erdoğan görüşmesinde S-400’lerle ilgili bir netice çıkmadı

Esper Türk devletiyle yaşanan S-400 gerilimi ile ilgili olarak da NATO Zirvesi sırasında Başkan Trump ile Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında yapılan görüşmeden bir netice çıkmadığını söyledi.

Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan zirve öncesinde yaptığı açıklamada NATO'nun Kürt Halk Savunma Birlikleri’ni (YPG) terör örgütü kabul etmemesi halinde onların da NATO Baltık ülkeleri savunma planının karşısında olacağını söylemişti. Ancak Erdoğan zirvede planı engellemedi ve Baltık ülkeleri ile Polonya'nın Rusya'ya karşı savunulmasını öngören savunma planı kabul edildi.

Esper, Türk devletinin Baltık planına karşı pozisyonunu değiştirmesinin olumlu bir gelişme olduğunu söyledi.