Skip to main content

Türk devleti Rojhelatlı bir Kolberi katletti

Türk devleti Rojhelatlı bir Kolberi katletti
Rojhelat’ın Maku kentinin Bakur sınırında bir Kürt Kolber, Türk devleti sınır güçleri tarafından vurularak katledildi. Türk güçleri geçtiğimiz hafta Xoy kentinde de bir Kürt Kolberi katletmişti.
posted onMay 25, 2020
nocomment

Doğu Kürdistan’ın (Rojhelat) Maku kentinin Kuzey Kürdistan (Bakur) sınırında bir Kürt Kolberin Türk devleti sınır güçleri tarafından vurularak katledildiği bildirildi

Rojhelat İnsan Hakları Örgütü Hengaw, Maku kentine yakın Xecê Xatun yaylalarında, 2 gün önce  bir grup Kürt Kolberin Bakur sınırında Türk güvenlik güçlerinin silahlı saldırısına uğradığını duyurdu.

Hengaw’ın saldırıyla ilgili yayınladığı açıklamasında, gerçekleşen saldırıda 22 yaşındaki Qadir Yadsar isimli kolberin hayatını kaybettiği, 3 kolberin de yaralandığı aktarıldı.

Türk güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren Kürt kolber Qadir YAdsar’ın, Maku’ye bağlı Dem Qişlaq köyü nüfusuna kayıtlı olduğu belirtildi.

Rojhelat’ın Xoy kentine bağlı Elend bölgesinde de geçtiğimiz hafta Türk devlet güçlerinin açtığı ateş sonucu bir Kürt kolber hayatını kaybetmişti.

İran rejiminin yanı sıra Türk devletinin de son dönemlerde Kürt Kolberlere saldırılarını artırması dikkat çekti.