رفتن به محتوای اصلی

Rojava’da Kürt ulusal birliği için ‘ulusal inisiyatif’ ilanı

Rojava’da Kürt ulusal birliği için ‘ulusal inisiyatif’ ilanı
Rojava’da aydın, sanatçı, din insanları ve kanaat önderlerinin katılımı ile Kürt ulusal birliği için 11 kişilik ulusal inisiyatif kuruluşu ilan edildi. İnisiyatif, tüm Kürt hareketlerinden destek talebinde bulundu.
posted onMay 3, 2020
noدیدگاه

Batı Kürdistan’ın (Rojava) Qamişlo kentinde Kürt ulusal birliği için birçok toplumsal kesimin, aydınların, sanatçıların, din insanlarının, kanaat önderlerinin katılımı ile Kürt ulusal birliği için ‘ulusal inisiyatif’ adıyla 11 kişilik bir inisiyatifin kuruluşu ilan edildi.

Qamişlo’daki Mihemed Şêxo Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapılan basın açıklaması ile kuruluşu ilan edilen inisiyatif açıklamasında, “Kürt mücadelesi sivil toplum, aydınlar, siyasi partiler, halkın kanaat önderlerinin ortaklaşması ile çözülemez ise, bu bölge sürekli olarak bir savaş alanı olarak kalacak ve Ortadoğu’da huzur hakim olamayacaktır.
Buna karşılık vermenin sorumluluğu her bir Kürt yurtseverinin omuzlarındadır ve herkes bu konuda rol ve misyon üslenmelidir” denildi.

Açıklamada Kürt ulusal birliğine destek vermek amacıyla “Kürtlerin birliği için ulusal inisiyatif” sloganıyla 11 kişilik bir inisiyatif kurulduğu belirtildi.

“Herkes misyon üstlenmeli”

Basın açıklamasında yazar ve gazeteci Melevan Resul tarafından açıklanan inisiyatif kuruluş metninde şu ifadeler yer aldı:

"Ortadoğu’nun içinden geçtiği hassas süreç herkesin malumudur. Yaşanan krizin nedeni, tarihsel olarak çıkarlarını önceleyen bölgesel ve küresel güçlerin halen bu çıkar amaçlarından vazgeçmemiş olmalarıdır. Bölgemiz krizler, hak ihlalleri ve savaşa maruz kalmaktadır. Eğer tedbir alınmaz ise, ahlaki değerler ve uluslararası hukuk daha fazla aşındırılacaktır. Eğer uyarılar yapılmaz ve tedbirler alınmaz ise, çok daha tehlikeli planlar devreye girecek ve tüm bölge halkları da kirli planlara kurban edilecektir.

Kürt halkı bunun bedelini ödemiş ve bu çıkarcı siyasete kurban edilmiştir. Bize göre, eğer Kürt mücadelesi sivil toplum, aydınlar, siyasi partiler, halkın kanaat önderlerinin ortaklaşması ile çözülemez ise, bu bölge sürekli olarak bir savaş olarak kalacak ve Ortadoğu’da huzur hakim olamayacaktır.

Buna karşılık vermenin sorumluluğu her bir Kürt yurtseverinin omuzlarındadır ve herkes bu konuda rol ve misyon üslenmelidir.

“Ulusal kongre için komisyon oluşturulması zaruridir”

Biz de siyasi taraflar ve toplumsal aktivistler olarak Kürtler arası diyaloğun geliştirilmesine katılımı kendi sorumluluğumuz olarak gördük. Bu şekilde Rojava’da uygun bir zemin yaratarak, Kürt halkının mücadelesinin gelişmesi gerekir. Ortak bir yol haritasının gelişmesine ihtiyaç vardır. Bu halkımıza ve devrim şehitlerimize karşı sorumluluğumuz gereğidir. Sonuç olarak toplumsal bir uzlaşma, Kürt ulusal kongresi için komisyonun oluşturulması ve ortak bir metnin imzalanması zaruridir.
Omuzlarımıza aldığımız yükün ağırlığının farkındayız. Hiçbir zaman bu sorumluluktan kaçınmayacağımız gibi, daha önce yapılan çalışmalar ve verilen emeğe de saygı duyuyoruz.

“Tek amaç Kürt ulusal birliği”

Biz bu çalışmayı toplumsal bir inisiyatif olarak tanımlıyoruz. Yine Demokratik Suriye Güçleri’nin (HSD) daha önce geliştirdiği çalışmalardan dolayı kendilerini tebrik ediyoruz. Siyasal ve toplumsal tüm kesimler onların toplumun ve toplumsal değerlerin savunulmasındaki emeklerine karşı saygısı sonsuzdur. Bilinmesini isteriz ki, bu inisiyatifte partisel ya da şahsi hiçbir amaç ve çıkar gütmüyoruz. Bundaki tek amaç Kürtler arası birliği sağlamaktır. Bu açıklamanın tüm maddeleri Rojava halkının görüşlerini ve tutumlarını yansıtmaktadır. Dileğimiz, geniş katılımlı bir toplantı ya da konferansın gerçekleştirilmesidir.”

Açıklamada belirtilen 6 maddelik inisiyatifin amaçları ise şu şekilde belirtildi:

1) Kürtler bu toprakların kadim bir halktır ve Rojava Kürdistanı topraklarında diğer bileşenlerle birlikte barış ve kardeşlik içinde yaşamakta; toplumsal ve kültürel değerlerin korunması çağrısı yapmaktadır.

2) HSD yönetiminin çağrısı başta olmak üzere Kürtlerin birliği için yapılan bütün açıklamaları desteklemek.

3) Kürtlerin ulusal sembolü olmuş Rojava’daki silahlı savunma güçleri sayesinde kazanılanlar başta olmak üzere askeri ve yönetimsel bütün kazanımlarımızı korumanın önemini vurgulamak.

4) Rojava Kürdistanı’nda bütün siyasi, aktivist, parti ve yöneticilerin katılımıyla, Kürtler arasında siyasi bir ortak payda oluşturma amaçlı Kürt Ulusal Konferansı ya da geniş katılımlı bir toplantı gerçekleştirilmesini destekleme.

5) Suriye topraklarındaki her türden zulme ve işgalciliğe karşı direnen, Kürtlerin ve tüm bileşenlerin hakkı için bütün yurtseverler adına mücadele ve çalışma yürütme.

6) Yukarıda bahsi geçen maddelere bağlı olarak en kısa zamanda bir komisyon (İyi Niyet Komitesi) kurulacak, belirli bir mekanizma içinde çalışma yürütecek ve faaliyete geçecektir. Uluslararası, bölgesel ve iç faktörler göz önünde bulundurulduğunda acil bir çalışma gerektiği açıktır. Bu nedenle bütün yurtseverlerden, partilerden, kurumlardan, sivil toplum örgütlerinden, aktivistlerden ve kanaat önderlerinden beklentimiz, taleplerimiz karşısında olumlu ve aktif rol oynamalarıdır. Bütün zorlukları ve engelleri beraber aşabilir, Kürt halkının geleceğinde demokrasi ve barış değerlerini yeniden inşa edebiliriz.