رفتن به محتوای اصلی

آمریکا خواستار اجرائی شدن توافقنامه شنگال شد

آمریکا خواستار اجرائی شدن توافقنامه شنگال شد
یکی از دەها کمپ آورگان کردهای ایزدی در کردستان عراق
posted onMay 15, 2024
noدیدگاه

وزارت خارجه آمریکا از حمایت کامل واشنگتن نسبت به اجرائی شدن توافقنامه شنگال خبر داد و از بغداد و اربیل خواست تا گامهای لازم و فوری را برای بازگشت آوارگان شنگال و تامین نیازمندیهایشان بردارند.

بنابر گزارشی از شبکه خبری "رووداو"، وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا با اشاره به دهمین سالیاد نسل کشی کردهای ایزدی بدست اسلامگراهای داعش، بر اهمیت فراهم کردن و رفع مشکلات جامعه ایزدی تاکید کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین در رابطه با توافقنامه اجرا نشده شنگال تاکید کرد: "واشنگتن هر دو طرف را تشویق میکند، بغداد-اربیل، تا اقدامات لازم و فوری برای اجرائی کردن توافقنامه شنگال را در پیش بگیرند و خواهان تسریع در آغاز مرحله محاکمه و بازخواست از جنایتهای بین المللی داعش است".

همچنین سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده یادآور شد که طی سفر و دیدار خانم اوزر زیا، معاون وزیر خارجه آمریکا در امور امنیت مدنی و دمکراسی و حقوق بشر، از بغداد بر لزوم اجرائی شدن توافقنامه شنگال میان عراق و کردستان تاکید کرده و خواستار عادی سازی وضعیت حاکم بر شنگال گردید.

 قابل ذکر است بعد از عملیات آزادسازی شنگال توسط نیروی پیشمرگه کوردستان، شبه نظامیان پ.ک.ک با همکاری حشد شعبی و سپاه پاسداران کنترل شهر را در دست گرفتند و مانع از بازگشت آوارگان کرد ایزدی به شهر شدند. بعد از چند سال نیز، شبه نظامیان پ.ک.ک طی توافقی کنترل منطقه شنگال را به حشد شعبی و ارتش عراق تحویل دادند. به همین خاطر تاکنون صدها هزار آواره کرد ایزدی از بازگشت به زادگاهشان سر باز میزنند و خواستار بازگرداندن اداره منطقه به نیروهای کوردستانی هستند.