رفتن به محتوای اصلی

کشورهای منطقه: جمهوری اسلامی با هماهنگی به اسرائیل حمله کرد

کشورهای منطقه: جمهوری اسلامی با هماهنگی به اسرائیل حمله کرد
تصویری از پرچمه‌های جمهوری اسلامی ایران، ایالات متحده آمریکا و اسرائیل
تمام اطلاعات و اظهارات ارائه شده طی روزهای اخیر به روشنی نشان گویای تکرار سناریوی عین الاسد در ماجرای حمله ایران به اسرائیل می باشد
posted onApril 15, 2024
noدیدگاه

خبرگزاری رویترز گزارش داد که جمهوری اسلامی پیش از حمله اخیر به اسرائیل، کشورهای منطقه از جمله ترکیه، اردن و عراق را در جریان حمله خود قرار داده است.

بنابر این گزارش، به نظر می‌رسد اطلاع‌رسانی جمهوری اسلامی همراه با جزئیات دقیق بوده و مشابه حمله به پایگاه آمریکایی عین‌الاسد، طرف مقابل را برای پیشگیری از واکنش متقابل، درباره سطح و اهداف حمله در جریان گذاشته است.

وزارت امور خارجه ترکیه در این مورد اعلام کرد که قبل از حمله با واشنگتن و تهران صحبت کرده‌اند و "به عنوان یک واسطه" پیام‌هایی را برای اطمینان از "متناسب بودن واکنش‌ها" منتقل کرده‌اند.

همچنین، رویترز به نقل از منابعی در وزارت امور خارجه ترکیه نوشت که حمله جمهوری اسلامی "غافلگیرکننده نبوده" و آن‌ها از "احتمالات" آگاه بوده‌اند.

از سویی دیگر، دو منبع عراقی از جمله یک مشاور امنیتی دولت و یک مقام امنیتی دیگر گفتند که جمهوری اسلامی ساعاتی قبل از حملات خود، اقدامش را به مقامات امنیتی و نظامی عراق اطلاع داده بود.

همینطور، یک "منبع ایرانی آگاه" به این موضوع نیز به خبرگزاری رویترز گفت که جمهوری اسلامی از طریق کانال‌های دیپلماتیک شامل قطر، ترکیه و سوئیس به ایالات متحده در مورد "روز برنامه‌ریزی شده" حمله اطلاع داده است.

طبق این گزارش، جمهوری اسلامی در تماس‌های خود تضمین داده که حملات "به گونه‌ای انجام خواهد شد که از تحریک به واکنش جلوگیری شود."

پیشتر علی جوانمردی، کنشگر سیاسی، در آخرین تحلیل خود پیش از حمله جمهوری اسلامی ایران به اسرائیل در توئیتی نوشته بود: "فریب بازی جنگ بین جمهوری اسلامی و اسراییل را نخورید. نظام آخوندی بدون اطلاع بە آمریکا هیچگونە عملیات مستقیم علیە اسراییل را انجام نمیدهد. فوق فوقش بازی دورە ترامپ و حملە اطلاع دادە شدە و غیرموثر بە آمریکا، برای اسراییل هم تکرار میشود. پس بر تقویت جبهە داخل ایران علیە رژیم اشغالگر آخوندی متمرکز شویم".

جوانمردی همچنین از مردم ایران خواسته تا چشم براه کشورهای بیگانه نباشند تا در جنگی علیه جمهوری اسلامی، آزادی را به ایران پیشکش کنند، چونکه هیچ کشوری این کار را نخواهد کرد و اصلا منافع آنها این را ایجاب نمیکند