رفتن به محتوای اصلی

Türk devleti Demirtaş’ın çocuklarıyla görüşmesini engelledi

Türk devleti Demirtaş’ın çocuklarıyla görüşmesini engelledi
Türk devleti, 4 yıldır rehin tuttuğu Kürt lider Selahattin Demirtaş’ın çocukları ile görüşmesini engelledi. Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş bu uygulamaya tepki gösterdi.
posted onSeptember 1, 2020
noدیدگاه

Türk devletinin 4 yıldır rehin tuttuğu HDP eski Eş Genel Başkanı Kürt lider Selahattin Demirtaş'ın, kendisini ziyarete gelen kızlarıyla görüşmesine izin vermediği bildirildi.

Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş, 4 Kasım 2016’dan bu yana Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan eşinin kızlarıyla görüşmesine izin verilmediğini açıkladı.

Başak Demirtaş, Twitter hesabından yaptığı açıklamada arada çift cam, iki tarafta demir parmaklıklar olmasına rağmen kızları Delal ve Dilda’nın babalarıyla görüşmesine cezaevi yönetimi tarafından izin verilmediğini söyledi.

Twitter paylaşımında Türk Adalet Bakanlığı ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ü etiketleyen Başak Demirtaş’ın paylaşımları şöyle:

 “Güç koşullarda çalışmak zorunda olan işçilere, kamu emekçilerine, özel sektör çalışanlarına, uçaklarda yan yana oturanlara, iktidarın etkinliklerine, mitinglerine katılanlara Corona bulaşmıyor (!)

Ama arada çift cam, iki tarafta da demir parmaklıklarla yapılan kapalı cezaevi görüşlerinde, maske ve siperlik taktığınız halde sevdiklerinize Corona bulaşıyor (!) Bu yüzden görüşler ayda sadece bir defa yapıldı.

Hele ki iki çocuk babalarıyla kapalı görüş yaptı mı anında Corona bulaşıyor (!) Tam da bu nedenle, kızlarımız Delal ile Dilda’nın, babalarıyla görüşmelerine izin verilmedi.

Corona tedbiri olarak açık görüş kaldırıldı, tamam. Peki ama kapalı görüşleri neden engelliyorsunuz? Hadi engellediniz, onun yerine neden telefonda görüş hakkı vermiyorsunuz? Görüntülü görüşme dediniz, ne oldu? Hakkımızı neden gasp ediyorsunuz?”

Hepsinden önemlisi, madem Corona riski var, haksız yere cezaevinde olan siyasetçileri, gazetecileri, hayatları tehlikede olan insanları neden serbest bırakmıyorsunuz?”