Skip to main content

Coronavirüsten can kaybı 11,000’i aştı

Coronavirüsten can kaybı 11,000’i aştı
Worldometer, Coronavirüsten dolayı dünya genelinde can kaybının 11,000’i aştığını açıkladı. Çin’de ikinci günde de Çin dışından gelenler dışında vaka sayısı artmazken İtalya ile İran ve Rojhelat’ta alarm zilleri çalmaya devam ediyor.
posted onMarch 21, 2020
nocomment

Yeni tip Coronavirüs (Covid-19) görülen ülke ve bölgelerdeki yeni vakalara ilişkin güncel verilerin derlendiği "Worldometer" internet sitesi, dünya genelinde Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısını 11 bin 417 olarak güncelledi.

Verilere göre, Coronavirüs yüzünden en fazla can kaybının yaşandığı ülke 4 bin 32 kişinin hayatını kaybettiği İtalya oldu.

Çin’de vaka sayısı ikinci günde de artmazken Çin dışından gelen Coronavirüs taşıyan 21 vakanın tespit edildiği bildirildi. Çin’de mevcut durumda vaka sayısı 81.421 iken can kaybı da 3.261 olarak açıklandı.

Hong Kong’da Cuma günü 48 yeni vaka tespit edildi. Yeni vakalarda salgının başlamasından bu yana bir günde en fazla artış oldu.

Yeni vakaların tespit edildiği kişilerin 36’sının Singapur, İngiltere, ABD, Kanada, Tayland ve İsviçre’ye yakın zamanda seyahat ettiği öğrenildi.

Hong Kong’daki 48 yeni hasta ile birlikte vaka sayısı 257’ye çıktı.

İran ve Rojhelat'ta can kaybı 1433'e yükseldi

Coronavirüs salgınının en çok etkili olduğu yerlerden biri olan İran ve Doğu Kürdistan’da (Rojhelat) son 24 saatte hastalık nedeniyle 149 kişi daha hayatını kaybettiği bildirildi. Hayatını kaybeden kişi sayısının da 1433'e yükseldiği kaydedildi. İran rejimi resmi rakamlarına göre vaka sayısı da 19 bin 644'e ulaştı. İran ve Rojhelat’ta son bir günde görülen vaka sayısı da 1237 oldu.

Yerel kaynaklar İran rejimi resmi makamlarının verdiği bilgilerin gerçeği yansıtmadığını ve vaka sayısı ile can kaybı rakamlarının açıklananın ötesinde olduğunu savunurken, rejim Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, rejiminin Coronavirüse karşı ilk dönemde sergilediği umursamaz tutumunu dikkate almayarak yine ABD’yi suçladı.

Zarif, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, İran rejimine yaptırımları kaldırmayan Washington yönetiminin "azami baskı" politikasını "insanlık dışı" olarak nitelendirdi.

Açıklamasında, Reuters haber ajansının "ABD'den İran'a: Coronavirüs sizi yaptırımlardan kurtaramayacak" başlıklı haberinin ekran görüntüsünü paylaşan Zarif, "Sizin politikanız kötü şöhretle anılacak ancak İran yıkılmayacak" ifadelerini kullandı.

İran rejimi Dini lideri Ali Hamaney’in de Coronavirüse yakalandığı iddiaları ortaya atılmıştı. Ancak rejim yetkilileri, Hamaney’in Coronavirüse yakalandığı iddialarını yalanladı.

Türkiye ve Bakur’da da vaka sayısı ve can kaybı arttı

Türk Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye ve Kuzey Kürdistan’daki Coronavirüs vaka sayısı ve can kayıplarını açıkladı. Buna göre vaka sayısı 670’e, can kaybı ise 9’a yükseldi.

Koca, Twitter’dan yaptığı açıklamada Türkiye ve Bakur’da toplam can kaybının 9, vaka sayısının ise 670 olduğunu duyurdu.

İran rejimine “virüsün tüm ülkelere yayılmasına sebep oldu” suçlaması

Türk Sağlık Bakanı Fahrettin Koca mecliste yaptığı konuşmada ise İran rejimini suçladı. İran rejimine virüsün tüm ülkelere yayılmasına sebep olduğu suçlamasında bulunan Koca, İtalya’nın da Çin'den gelenlerin ülkede dolaşmasına izin vererek salgının Avrupa'ya yayılmasına sebep olduğunu savundu.

Macron: Daha önce karşılaşmadığımız bir krizle karşı karşıyayız

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Coronavirüs salgınının yol açtığı krizin başında olduklarını belirtti.

"Fransa'nın salgına ilişkin zamanında önlem almadığı" yönündeki eleştirilere tepki gösteren Macron, "Dünya Sağlık Örgütü alarma geçmeden Fransa harekete geçti. Yalnız daha önce karşılaşmadığımız bir krizle karşı karşıyayız" dedi.

Macron, gelecek günlerde yaşanabilecek sorunların tespit edilmesinin önemli olduğunu vurgulayarak "Bu krizin başındayız. Olağanüstü önlemler aldık. Virüse karşı zamanla yarışıyoruz" ifadesini kullandı.

Fransa'da resmi verilere göre, şu ana kadar salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 372'ye, vaka sayısı 10 bin 995'e yükseldi.

İtalya’daki can kaybı Çin’dekini geçti

corona

 

İtalya'da Coronavirüsten ölenlerin sayısı 627 kişi artarak 4032'ye yükseldi. İtalya Sivil Savunma Genel Müdürü Angelo Borrelli, ülkede 21 Şubat’ta patlak veren Covid-19 salgınına ilişkin düzenlediği basın toplantısında son bilgileri paylaştı. 

Borrelli, ülkede mevcut Coronavirüs vaka sayısının 37 bin 860'a ulaştığını, bu sayıya ölenler ve iyileşenler dahil edildiğinde Covid-19 bulaşanların sayısının ise 4721 olduğunu açıkladı. 

Borrelli, dün 4440 olarak açıkladığı iyileşenlerin sayısının bugün 689 artışla 5129'a ulaştığını duyurdu. 

Genel Müdür Borrelli, ölü sayısının düne göre 627 kişi daha arttığını ve sayının 4032'ye yükseldiğini belirtti.

Borrelli’nin bugün için açıkladığı 627 ölüm, İtalya'da 4 haftadır devam eden Coronavirüs salgınında bir günde kaydedilen en yüksek sayı oldu. 

Angelo Borrelli ile beraber basın toplantısına katılan İtalya Uzun Ömürlüler Derneği Başkanı Roberto Bernabei, bugün hayatını kaybedenlerden dörtte birinin iki veya daha fazla patolojik sıkıntısı olduğunu belirtti.

Diğer yandan, Lombardiya Bölgesel Yönetiminin sağlık işlerinden sorumlu üyesi Giulio Gallera da düzenlediği basın toplantısında vaka ve ölü sayısının sürekli büyümede olduğuna dikkati çekerek, sadece bölgelerinde bugün 381 kişinin yaşamını yitirdiğini söyledi. Gallera, bölgelerinde halen bin 50 kişinin yoğun bakımda tedavi gördüğünü açıkladı. 

Öte yandan, Coronavirüsün kuzeyde ilk görüldüğü beldelerden olan Vo Eugenio’da iki gündür yeni vaka çıkmazken, bugün tekrar yeni vaka kaydedildiği belirtildi. Basında yer alan diğer haberlerde de süpermarketlerin hafta sonu da açık kalacağı ancak hükümetin, halkın sokağa çıkmasına daha da kısıtlama getiren tedbirleri görüştüğü ifade edildi.

Dünya Sağlık Örgütü'nden gençlere: Yenilmez değilsiniz

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus dünya çapında Corona virüsü vakalarının artmasıyla her günün "yeni ve trajik bir kilometre taşı" olduğunu söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü "Daha yaşlı kesim en çok etkilenenler olsa da, gençler de muaf değil. Çok sayıda ülkeden gelen veriler net bir şekilde 50 yaşın altındaki kişilerin hastaneye kaldırılması gereken hastaların önemli bir kısmını oluşturduğunu gösteriyor." dedi. "Gençlere şu mesajı veriyorum: Yenilmez değilsiniz. Bu virüs hastanede haftalarca kalmanıza sebep olabilir ve hatta sizi öldürebilir. Hasta olmasanız bile nereye gittiğinize ilişkin alacağınız kararlar bir başkası için ölüm-kalım meselesi olabilir." ifadelerini kullandı.

BM'den uyarı

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, "Virüsün yayılmasına izin verirsek milyonlar yaşamını yitirilebilir. Dünyada benzeri görülmemiş bir durumdayız artık dünya için normal kurallar artık geçerli değil. Hiç görülmemiş ve rekor düzeyde küresel bir durgunluk yaşayacağız" dedi.

Rusya hayvanlar üzerinde testlere başladı

Rusya'da Corona virüsü nedeniyle ilk ölüm yaşandı. Yapılan açıklamada, salgına yakalanan 79 yaşındaki bir kadın hastanın hayatını kaybettiği belirtildi. Rusya'da bugüne dek tespit edilen vaka sayısı 147 olarak açıklandı.

Öte yandan Rusya'nın Sibirya bölgesindeki Novosibirsk kentinde bulunan Vektor Devlet Viroloji ve Biyoteknoloji Merkezi'ndeki uzmanlar Coronavirüse karşı aşı geliştirme çalışmalarını sürdürüyorlar. Yetkililer merkezdeki uzmanların geliştirdikleri aşıları hayvanlar üzerinde denemeye başladıklarını açıkladı. Denemelerin fareler, sıçanlar ve benzeri laboratuvar hayvanları üzerinde yapıldığı belirtildi. Uzmanlar aşının en erken 2020 yılının sonlarında hazır olabileceğini ifade etti.

Güney Kore’de can kaybı 100’e yükseldi

Güney Kore'de Coronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 6 artarak 100'e çıktı. Güney Kore'nin güneydoğusundaki Daegu şehrinde bir günde Coronavirüs nedeniyle 6 kişi yaşamını yitirdi. 

Böylece Güney Kore'de Coronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 100'e ulaştı.

Ülkedeki vaka sayısı da Kore Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi verilerine göre, 87 artarak 8 bin 652'e yükseldi.

İsrail’de sokağa çıkma yasağı

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, ülkesinde Coronavirüsün yayılmasını önlemek amacıyla bugün itibarıyla 7 gün boyunca sokağa çıkma yasağı ilan edileceğini duyurdu. Halka seslenen Netanyahu, 'evinizde kalın' çağrısında bulunarak, hükümetin virüs nedeniyle acil durum ilanını onaylayacağını açıkladı. Vatandaşların sadece market ve eczane için dışarı çıkabileceği belirtildi.

Netanyahu, televizyondan yaptığı özel konuşmada, “Zor zamanlarda zor kararlar vermek zorundayım. Sağlık Bakanlığı önceki gün evde kalma emrini verdi. Bugün birkaç olağanüstü emir imzaladım. Bu gece yarısından itibaren yürürlüğe girecek. Ayrıca hareket kısıtlaması uygulanacak. Siz İsrail vatandaşlarının evlerinizde kalmanız gerekiyor. Bu bir istek veya tavsiye değil, bir emirdir, uygulanması zorunludur. Zor olacağını biliyorum, ama sizden işbirliği bekliyorum. Söz konusu olan hayatların kurtarılması” ifadesini kullandı.

Yaşamı destekleyen endüstrilerde çalışanların istisna tutulacağını kaydeden Netanyahu, “Olağanüstü durumlarda çalışmalarına izin verilenler dışında herkes evinde kalacak” diye ekledi.

Öte yandan İsrail Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, ülkedeki toplam vaka sayısının 677'ye yükseldiği kaydedildi.

Coronavirüste dünyada son durum

Corona

 

Çin

81.421

3.261

İtalya

47.021

4.032

İspanya

21.571

1.093

Almanya

19.848

68

İran

19.644

1.433

ABD

19.593

260

Fransa

12.614

450

Güney Kore

8.799

102

İsviçre

5.544

56

Büyük Britanya

3.983

177

Hollanda

2.995

106

Avusturya

2.649

6

Belçika

2.257

37

Norveç

1.959

7

İsveç

1.639

16

Danimarka

1.255

9

Kanada

1.085

12

Malezya

1.030

3

Portekiz

1.020

6

Japonya

1.016

35

Brezilya

977

11

Avustralya

791

7

Diamond Princess yolcu gemisi

712

8

İsrail

705

1

İrlanda

683

3

Türkiye

670

9

Pakistan

501

3

Yunanistan

495

10

Lüksemburg

484

5

Ekvador

426

7

Polonya

425

5

Singapur

385

2

Endonezya

369

32

Suudi Arabistan

344

Slovenya

341

1

Tayland

322

1

Bahreyn

298

1

Mısır

285

8

Peru

263

4

Rusya

253

1

Hindistan

250

5

Filipinler

230

18

Irak

208

17

Lübnan

177

4

Meksika

164

1

Arjantin

158

3

San Marino

144

14

Birleşik Arap Emirlikleri

140

2

Slovakya

137

1

Tayvan

135

2

Sırbistan

135

1

Hırvatistan

130

1

Kolombiya

128

Bulgaristan

127

3

Cezayir

90

11

Fas

86

3

Macaristan

85

4

Dominik Cumhuriyeti

72

2

Arnavutluk

70

2

Kazakistan

49

3

Ukrayna

41

3

Burkina Faso

40

1

Küba

21

1