Skip to main content

Arap Birliği’nden ‘Trump planı’na ret

Arap Birliği’nden ‘Trump planı’na ret
Arap Birliği, ABD Başkanı Donald Trump’ın İsrail-Filistin sorununa kalıcı çözüm iddiasıyla hazırladığı planını ret ettiğini duyurdu.
posted onFebruary 2, 2020
nocomment

Arap Birliği, Filistin'in talebi doğrultusunda, ABD'nin barış planını görüşmek üzere bugün dışişleri bakanları düzeyinde olağanüstü toplandı.

Arap Birliği, ABD Başkanı Donald Trump'ın ‘Yüzyılın anlaşması’ diye nitelendirdiği planını tamamen reddettiklerini ve dikkate almayacaklarını duyurdu.

Filistin yönetiminin çağrısıyla Dışişleri bakanları düzeyinde toplanan Arap Birliği’nin kapanış bildirisinde, ABD Başkanı Donald Trump'ın planının adil ve kapsamlı bir barışın tesisine uygun olmadığı, bu nedenle uygulanmasında ABD ile işbirliği yapmayacakları yer aldı.

Bildiride planın, Kudüs’in statüsü, Golan Tepeleri, Yahudi yerleşim birimleri ve Filistinli mülteciler sorunuyla ilgili uluslararası hukuka aykırı maddeler içerdiği savunuldu ve Arap Birliği bu plana tamamen karşıdır ve bu planı hiçbir şekilde dikkate almayacaktır" ifadesi yer aldı.

Mahmud Abbas: Trump’la görüşmeyi de reddettim

mahmut abbas

 

Arap Birliği’nin Mısır'ın başkenti Kahire'deki olağanüstü toplantısında konuşan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, ‘’İsrail tarafını bilgilendirdik. Kendileriyle ve ABD ile güvenlik ilişkileri dahil hiçbir bağımız olmayacak’’ dedi.

Abbas ayrıca, planı ABD Başkanı ile görüşmeyi reddettiğini de kaydetti ve ‘’Trump benle telefonda görüşmek istedi ama ‘hayır’ dedim. Bana bir mektup göndermek istedi. Onu da geri çevirdim’’ diye konuştu.

Abbas, Arap Birliği olağanüstü toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, "Trump'ın Yüzyılın Anlaşması planını reddediyorum. Tarihe Kudüs'ü satan veya vazgeçen biri olarak geçmeyeceğim. ABD artık Filistin için dost bir ülke değil. Trump'la görüşmeyi de reddettim" ifadelerini kullandı.