Skip to main content

Irak’ta hükümeti kurma görevi Tevfik Allavi’de

Irak’ta hükümeti kurma görevi Tevfik Allavi’de
Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, hükümeti kurma görevini eski İletişim Bakanı Muhammed Tevfik Allavi’ye verdi. Allavi, protestoculara “talepleriniz karşılanmayana kadar protestolara devam edin” mesajını verdi.
posted onFebruary 2, 2020
nocomment

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, uzun tartışmaların ardından hükümeti kurma görevini eski İletişim Bakanı Muhammed Tevfik Allavi’ye verdi. Allavi, Cumhurbaşkanı’nın, yeni hükümeti kurması için verdiği görevi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada duyurdu.

Allavi: Talepleriniz karşılanmazsa protestolara devam edin

Açıklamasında göstericilere de seslenen Allavi, şunları kaydetti:

"Göstericileri öldürenler cezalandırılana, yolsuzlukla mücadelede başarıya ulaşana, ekonomiyi düzeltene ve erken seçimi yapana kadar protestolarınızı sürdürün. Eğer siyasi gruplar, kabine için adaylarını dayatırlarsa bu görevden vazgeçeceğim ve bunu çıkıp açıkça sizinle paylaşacağım. Vatan için sokağa çıktınız, eğer taleplerinizi yerine getirmezsem bu görevi hak etmiyorum demektir."

Daha sonra kamu televizyonu aracılığıyla açıklamalarda bulunan Allavi, “Siyasi partilerin kabine için sunacağı hiçbir adayı kabul etmeyeceğini belirten Allavi, "Mezhepçilik ve siyasi hizipçilik temeline dayanmayan, Irak'ın tüm kültür ve renklerini, liyakat sahiplerini kapsayan bir hükümet kurulacak. Siyasi güçler tarafından, hükümeti kurma sürecinde herhangi bir baskıya maruz kalırsam da bunu çıkıp sizinle (halkla) açıkça paylaşacağım" ifadelerini kullandı.

Ülkedeki gösterilerin devam etmesi gerektiğini yineleyen Allavi, hem protestoculara hem de güvenlik güçlerine saldıranların yakalanıp cezalandırılacağı sözünü verdi. Allavi, "Göstericilerle direkt olarak diyalog kanalı açacağız. Devletin silahı halka karşı kullanılmaz. Bu silah halkı ve sınırı korumak için kullanılır" dedi.

Allavi, ülkeyi erken seçime götürme vaadinde de bulunarak, şunları kaydetti:

"Vatandaşlarımız için sanayi, kalkınma, iskan proje ve yatırımları kapsamında iş fırsatları bulma, sadece petrole dayanmayan ekonomi ve yatırım alanında atılım yapma sözü veriyorum. Devlet müessesesinde yayılan yolsuzluklarla da mücadele edeceğim. Tüm Irak halkının güvenliğini sağlama ve kontrol dışı silahların devlet elinde toplanacağı vaadinde bulunuyorum. Irak'ın hem dış saldırılardan korunması hem de çekişme sahası olmaması için çalışacağım."

Protestocular karşı mı?

Allavi’nin isminin açıklanması ardından merak edilen en önemli konu, protestocuların Allavi’nin başbakanlığını kabul edip etmeyecekleriydi.

Bağdat ve diğer bazı kentlerde protestocular, Cumhurbaşkanı Berhem Salih tarafından hükümeti kurma görevi verilen Muhammed Tevfik Allavi’yi kabul etmediklerini bildirdi.

Bağdat’ın merkezindeki Tahrir Meydanı’nda bulunan göstericiler, görevlendirmeye karşı "Allavi kabul edilemez" sloganı attı.

Ülkenin güney kentlerindeki gösteri alanlarından da Allavi’ye karşı sloganların atıldığı görüntüler sosyal medyada paylaşıldı.

irak

 

ABD ve BM, Allavi’ye destek verdi

ABD ve Birleşmiş Milletler’den (BM), Irak’ta dün hükümeti kurmakla görevlendirilen Muhammed Tevfik Allavi’ye destek açıklaması geldi.

ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada, “Yeni hükümetin göreve başlamasıyla birlikte, ülkenin durumunu iyileştirmek ve istikrarı sağlamak için çalışmaya hazırız” denildi.

Irak’ın bağımsız ve adil bir hükümete ihtiyacı olduğunun vurgulandığı açıklamada, yeni hükümetin halkın taleplerini yerine getirmesi gerektiğinin altı çizildi.

Açıklamada, Allavi’ye hükümeti kurma görevinin verilmesinin ciddi çabalar gerektirdiği kaydedildi.

Hükümeti kurma görevinin Allavi'ye verilmesi, BM tarafından da memnuniyetle karşılandı.

BM Irak Özel Temsilcisi Jeanine Hennis-Plasschaert, yaptığı açıklamada, temel reformların gerçekleşmesi ve halkın meşru taleplerinin yerine getirilmesi için ivedilikle çalışılması çağrısında bulundu.

Açıklamada, “Hükümeti kurmayla görevlendirilen başbakan adayı, adaleti gerçekleştirmek, halkın taleplerini yerine getirmek, hesap verilebilirlik hedefiyle gerekli reformlarda ilerlemek ve parlamentonun onaylaması için süratle kabineyi oluşturmak gibi büyük bir görevle karşı karşıyadır” ifadeleri yer aldı.

Abdulmehdi’den destek sözü

Öte yandan, Allavi ile telefon görüşmesi gerçekleştiren eski Başbakan Adil Abdülmehdi, Allavi’nin görevinde başarılı olması için destekte bulunacağını belirtti.

Tevfik Allavi'nin bir ay içerisinde hükümeti kurması gerekiyor.

Allavi'nin, İran'a yakın Fetih Koalisyonu ile Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr'ın Sairun Koalisyonu tarafından desteklendiği ifade ediliyor.

Tevfik Allavi kimdir?

Bağdat doğumlu Iraklı siyasetçi Muhammed Tevfik Allavi, 2003'ten sonra milletvekili seçilmişti. Allavi ayrıca eski Başbakan Nuri Maliki hükümetinde iki dönem İletişim Bakanlığı yapmıştı.

Laik devlet yönetimi anlayışına sahip olduğu bilinen Allavi, 2003 sonrası seçimlere İyad Allavi liderliğindeki koalisyonla katılarak, milletvekili seçilmişti.