Skip to main content

Suriye muhalefetinde HSD çatlağı

Suriye muhalefetinde HSD çatlağı
Suudi Arabistan ve Mısır’ın Suriyeli muhaliflerle uzun aradan sonra düzenlediği kritik toplantı devam ederken muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Komitesi Başkanı Nasır Hariri, Suudilerin komitedeki 8 bağımsız adayın seçilmesi için düzenlediği toplantının muhaliflerin aleyhinde olduğunu söyledi.
posted onDecember 28, 2019
nocomment

Suudi Arabistan ve Mısır’ın Suriyeli muhaliflerle uzun aradan sonra düzenlediği kritik toplantı devam ederken Suriye'de muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi (MYK) Başkanı Nasır Hariri’den Suriye muhalefetinde çatlak olduğunu gösteren bir açıklama geldi.

Suudi Arabistan'ın komitedeki 8 bağımsız adayın seçilmesi için düzenlediği toplantıya tepki gösteren Nasır Hariri, “Riyad toplantısına itiraz ediyoruz. Bu durum muhaliflerin lehine değil” dedi.

Suudi Arabistan, Suriye Müzakere Yüksek Komitesi’nde yer alacak 8 bağımsız üyenin belirlenmesi için dün Riyad'da toplantı düzenlemişti. Riyad ve Kahire’nin Suriyeli muhaliflerle uzun aradan sonra düzenlediği kritik toplantı bugün de devam ediyor.  

Türk devletine yakın muhalifler HSD’lilerin seçilmesine tepkili

Komitedeki bağımsızlar, daha önce komite içerisindeki grupların önerdiği kişilerden seçiliyordu, ancak Suudi Arabistan komitedeki bağımsız adayların belirlenmesi için hafta başında 80 kişiyi Riyad'a davet etmişti.

Riyad'da düzenlenen toplantıya Suriye muhalefeti Müzakere Yüksek Komitesi’nden kimsenin davet edilmemesi dikkat çekti.

Kaynaklar, Riyad’ın Türk devletinin Suriye muhalefeti üzerindeki etkisini azaltmak için komitede bazı değişimlere gitmeyi planladığını savunuyor.

Türkiye’nin desteklediği muhalifler, toplantıda Müzakere Yüksek Konseyi'ne Demokratik Suriye Güçleri’nden (HSD) isimlerin seçilmesine karşı çıkıyor. 

ENKS, Türk devletine yakın muhaliflerden mi yana?

Suriye Kürt Ulusal Konseyi’nin (ENKS) Suriye Muhalefeti temsilcisi İbrahim Bro, Riyad’da düzenlenen toplantının “apar-topar” yapıldığını ve komitedeki bağımsız üyeler hakkında Müzakere Yüksek Komitesi ile gerektiği gibi diyalog kurulmadığını iddia etti.

Toplantının çok sıkışık bir zamanda yapıldığını vurgulayan Bro, Suriye muhalefetinin belirlediği bazı Kürt adayların da Suudi Arabistan tarafından, bir siyasi tarafa bağlı oldukları gerekçesiyle kabul edilmediğini savundu.

Edinilen bilgilere göre Kürt aktivistler Sabiha Halil ve Mizgin Yusuf da Riyad’daki toplantıya katılıyor. Kaynaklar her iki Kürt kadın aktivistin komiteye seçilme ihtimali olduğunu belirtiyor.

Hariri: Riyad toplantısına itiraz ediyoruz

Herîrî

 

Suriye Muhalefeti Müzakere Yüksek Komitesi (MYK) Başkanı Nasır Hariri, İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, “İdlib'de insani kriz sürerken” Riyad'da böyle bir toplantının düzenlenmesini kınadıklarını belirtti.

Suriyeli muhaliflerin bölünmemesi temennisinde bulunan Hariri, uygun şartların sağlanması halinde Suudi Arabistan'ın sponsorluğunda bir konferans düzenlemeye de hazır olduklarını dile getirdi.

Hariri, Suudi Arabistan'ın Suriye muhalefetini gruplaştırmaya çalışmadığını tam tersine güçlendirmeye çalıştığını savunarak, "Bizim itirazımız bu adımın hukuksuz olması ve toplantıya davet edilme kriterleridir” ifadelerini kullandı.

Müzakere Yüksek Komitesi’nin yapısı

Suriye'de muhaliflerin Kasım 2017'de oluşturduğu MYK, 36 üyeden oluşuyor. Komitede, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonundan (SMDK) 8, askeri gruplardan 7, bağımsızlardan 8, Koordinasyon Heyeti'nden 5, Moskova Platformu'ndan 4 ve Kahire Platformu'ndan 4 üye yer alıyor. Koalisyonda ayrıca Suriye Kürt Ulusal Konseyi’nden (ENKS) de temsilci bulunuyor.

Komitedeki bağımsızlar, komite içerisindeki grupların önerdiği kişilerden seçiliyor.

Mısır ile Suudi Arabistan, Suriye muhalefetini Ankara’dan uzaklaştırmak ve HSD’yi de Suriye muhalefetine katmak için çaba sarf ediyor.

Bu amaçla Demokratik Suriye Meclisi’nden (MSD) bir heyet 21 Aralık’ta Mısır Dışişleri Bakanlığı’nın resmi daveti üzerine Kahire’ye gitmişti.

MSD heyetinin Suudi Arabistan ve Ürdün’de de gizli görüşmeler yaptığı iddia edilmişti.