Skip to main content

G20’nin yeni dönem başkanı Suudi Arabistan

G20’nin yeni dönem başkanı Suudi Arabistan
Suudi Arabistan, ilk kez G20’nin dönem başkanı oldu. Suudi Arabistan’ın G20 dönem başkanlığı 2020 yılında 21 ve 22 Kasım’da Riyad’da gerçekleştirilecek G20 Yöneticiler Zirvesi’ne kadar sürecek.
posted onDecember 1, 2019
nocomment

Suudi Arabistan ilk kez, dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer alan 19 ülke ve Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'ndan oluşan Group of 20’nin (G20) dönem başkanı oldu. Suudi Arabistan’ın G20 dönem başkanlığı 2020 yılı 21 ve 22 Kasım tarihlerinde Riyad’da gerçekleştirilecek G20 Yöneticiler Zirvesi’ne kadar sürecek.

Suudi haber ajansı SPA’ya göre, Suudi Arabistan’ın G20 dönem başkanlığı başladı ve 2020 yılında 21 ve 22 Kasım’da Riyad’daki yöneticiler zirvesine kadar sürecek.

Japonya’nın ardından dönem başkanlığını alan Suudi Arabistan, G20’deki tek Arap ülkesi olarak biliniyor.

Bin Salman: Benzersiz bir fırsat

Suudi Veliaht Prensi Muhammed Bin Salman, G20 dönem başkanlığının Suudi Arabistan’a geçmesiyle ilgili, “Uluslararası konularda küresel bir konsensüs oluşturmak için benzersiz bir fırsat” dedi. Salman, ülkesinin Ortadoğu ve Kuzey Afrika vizyonunu öne çıkaracağını belirtti.

G20 ülkeleri

G20

 

Bu grupta, küresel ekonomik güçler olan ABD; Fransa, Çin, Rusya, Almanya, İngiltere, İtalya, Kanada, Japonya, Güney Kore, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Endonezya, Güney Afrika, Hindistan, Meksika, Türkiye, Suudi Arabistan ve AB Komisyonu yer alıyor.

G20 nasıl belirleniyor? 

G20'ye üye 19 ülkenin tamamının milli geliri dünyada ilk 31'de yer alıyor. Tayvan, İsviçre, Norveç ve İran İslam Cumhuriyeti ekonomik olarak bazı üyelerden daha büyük olmalarına rağmen çeşitli nedenlerle G20'de bulunmuyor.