Skip to main content

İddia: ABD, BAE finansörlüğünde Anbar’ı Irak’tan ayırmayı planlıyor

İddia: ABD, BAE finansörlüğünde Anbar’ı Irak’tan ayırmayı planlıyor
Iraklı Politikacı İzzet Şabender, ABD ve İsrail’in Birleşik Arap Emirlikleri finansörlüğünde, Irak’ın Anbar ilini konfederasyon şeklinde ayırmayı ve Filistinli mültecileri buraya yerleştirmeyi planladığını iddia etti.
posted onNovember 27, 2019
nocomment

Iraklı Politikacı ve eski hükümet sözcüsü İzzet Şabender, ABD ve İsrail’in Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) finansörlüğünde, Irak’ın Anbar ilini konfederasyon şeklinde ayırmayı ve Filistinli mültecileri buraya yerleştirmeyi planladığı iddiasını ortaya attı.

Lübnan’dan yayın yapan el-Meyadin televizyonunun haberine göre, Iraklı bağımsız politikacı İzzet Şabender, ‘Yüzyılın Anlaşması’ kapsamında Irak’ın Anbar vilayetinde 4 aşiretin silahlandırılıp, vilayetin konfederasyon şeklinde Irak’tan ayrılmasının planlandığını iddia etti.

Şabender, konfederasyon şeklinde Irak’tan ayrılacak olan Anbar’a Filistinli mültecilerin yerleştirilmesinin planlandığı ve planın ekonomik finansörünün BAE olduğunu savundu.

El-Meyadin’e konuşan kaynaklar, Şabender’in açıklamalarını doğrulayarak, BAE’nin Irak’taki bazı göstericilere mali destekte bulunduğunu da iddia etti.

Şabender’in söz konusu planı Katar’da öğrendiği belirtiliyor.

“Iraklı Sünni liderler, İsrailli yetkililerle görüştü”

Geçtiğimiz Mayıs ayında Irak medyasına konuşan İzzet Şabender, İsrail’in Irak’ın Sünni yerleşim bölgelerine nüfuz etme ve ülkeyi bölme planının olduğunu ve Iraklı bazı Sünni liderlerin de bir süre önce Avrupa'da İsraillilerle bir araya geldiğini söylemişti.

İzzet Şabender, şunları söylemişti. “Bir süre önce Iraklı bazı Sünni liderler, Irak’ın Suriye ve Lübnan’la karadan irtibatını kesme planını uygulamaya başlamak için Avrupa'da üst düzey İsrailli yetkililerle görüştü. Bu plan doğrultusunda ABD de yakında on bin kişilik Sünni güç yetiştirecek ve onları donatacak, ayrıca şehirlerini de yabancı yatırımlarla yeniden inşa edecek.

“Irak’ın Lübnan ve Suriye ile kara bağlantısı kesilecek”

İsrail’in planına göre, Irak'ın batısındaki Sünni bölgelerindeki halkın bir Konfederasyon devleti kurulmasını istemeleri için çalışılacaktır. Yani bu, Irak’tan tamamen ayrılma ve buna bağlı olarak Irak’ın karadan Lübnan ve Suriye ile ayrılması demektir.”

“ABD, İran rejimi konusunda Irak’a baskı yapıyor”

ABD’nin İran İslam Cumhuriyeti konusunda Irak’a baskı yaptığına da değinen Şabender, “Trump Irak’a, İran rejiminden uzak durma ya da orta yolu bulma izni vermiyor aksine çok yakında Irak’ı tehdit edecek ve kuşatacak; ama Irak, ne İran rejimine karşı bir eylemde bulunabilecek ne de onun lehine ABD karşısında durabilecek şartlara sahip. Her iki şekilde de çok zor durumla karşı karşıya kalacaktır” dedi.

Irak hükümeti eski sözcüsü İzzet Şabender, “ABD, İran rejiminin, Irak, Yemen, Lübnan ve Suriye'de müttefikleri olduğunu bilmelidir ve bu kişiler kendilerini İran’a feda etmeye, Amerikalıları öldürmeye ve onları tabutla Washington’a göndermeye hazırdır” ifadeleri ile ABD’yi tehdit etmişti.