Skip to main content

Irak'taki gösterilerde ölü sayısı 74’e yükseldi, 3 bin 654 yaralı

Irak'taki gösterilerde ölü sayısı 74’e yükseldi, 3 bin 654 yaralı
Irak İnsan Hakları Yüksek Komisyonu, hükümet karşıtı gösterilerin üçüncü gününde ölenlerin sayısının 74’e yükseldiğini bildirdi. Komisyon 3 bin 654 kişinin de yaralandığını belirtti.
posted onOctober 28, 2019
nocomment

Irak’ta özellikle Bağdat ve diğer kentlerde geçtiğimiz haftadan itibaren tekrar başlayan protesto gösterilerine karşı Irak güvenlik güçlerinin sert müdahalesi sonucu ölü ve yaralı sayısı her geçen gün artıyor.

Irak İnsan Hakları Yüksek Komisyonu verilerine göre, geçtiğimiz üç günde Irak’taki protesto gösterilerinde ölenlerin sayısı 74’e yükseldi.

Komisyon tarafından yayımlanan bildiriye göre, geçtiğimiz günlerde Başkent Bağdat ve Irak’ın farklı kentlerinde yeniden başlayan gösterilerde aralarında güvenlik güçleri, özel koruma ve vatandaşlarının da bulunduğu 74 kişi hayatını kaybetti, 3 bin 654 kişi ise yaralandı.

Ayrıca hükümet ve parti binaları olduğu tespit edilen 90 bina ve iş yerinin ateşe verilerek zarar gördüğü belirtildi.

4 milletvekili istifa etti

avatoday

 

Irak'ta devam eden gösterilere karşı aşırı şiddet uygulanması ve halkın taleplerinin yerine getirilmemesine tepki gösteren 4 parlamento üyesi milletvekili görevlerinden istifa etti.

Irak Komünist Partisi üyeleri ve Sairun Koalisyonu milletvekilleri Raid Fehmi ve Hayfa el-Emin düzenledikleri ortak basın toplantısında, ülkede devam eden gösterilerdeki taleplerin hükümet tarafından yerine getirilmemesi nedeniyle görevlerinden istifa ettiklerini duyurdu.

Irak Meclisi Basra Milletvekili Muzahim Temimi ile eski Başbakan Haydar el-İbadi liderliğindeki Nasır Koalisyonu Milletvekili Taha Difai de aynı gerekçeyle istifa ettiklerini açıkladı.

Iraklılar, işsizlik, yolsuzluk, kamu hizmetlerinin yetersizliği ve İran rejiminin ülkenin içişlerine müdahalesinin engellenmemesini protesto etmek amacıyla ülkenin farklı bölgelerinde gösteriler düzenliyor.

1 Ekim'de harekete geçen eylemciler, Erbain törenleri nedeniyle ara verdikleri gösterilere dün tekrar başladı. Başta Bağdat olmak üzere ülkenin orta ve güney kentlerine yayılan eylemlerde ekim başından bu yana yaklaşık 200 kişi hayatını kaybetti, 8 bine yakın kişi de yaralandı.

Gösteriler sırasında, İran rejimine bağlı paramiliter keskin nişancıların birçok göstericiyi katlettiği şeklinde yoğunca iddia ortaya atıldı. Hem Irak, hem de uluslararası basın-yayın kuruluşları da bu iddialarla ilgili birçok haber yayınladı.